Oko 20% zaposlenih u Hrvatskoj radi na crno, procjena je Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH).
Međutim, s obzirom na to da je riječ o sivoj ekonomiji, parametri se ne mogu izmjeriti precizno. Dio analitičara zato smatra da je situacija i mnogo gora.
Dokaz u još crnje brojke dalo je lanjsko istraživanje portala MojPosao na uzorku od 500 posloprimaca i 300 poslodavaca. Prema tom istraživanju, gotovo trećina plaća isplaćuje se na crno.
U ukupnoj brojci rada na crnom tržištu sudjeluju i nezaposleni i osobe u radnom odnosu, zatim neprijavljeni rad, neisplata plaća, neplaćanje prekovremenih sati i dulje radno vrijeme.
Glavni ekonomist SSSH Mario Švigir kaže da je najviše sivih brojki u turizmu, građevinarstvu i trgovini. Upozorava da se tijekom SSSH-ova istraživanja najviše prijava odnosilo na neprijavljeni rad, zatim na neisplatu plaća i neplaćanje prekovremenog rada.
Također, jedan dio zaposlenih svoje je poslodavce prijavio jer su radili dulje nego što je zakonom propisano ili zato što im nisu uplaćivali doprinose. Tako je u prošloj godini samo na temelju prijava sindikata i radnika obavljeno 4918 inspekcijskih nadzora. Otkriveno je 6.499 radnika koji su nezakonito radili, kojima nisu isplaćivane naknade za prekovremeni rad ili rad noću.
Inače, Državni inspektorat je u 2006. godini otkrio i procesuirao 15.418 slučajeva povrede radnog prava, što je za gotovo 3.000 više nego godinu ranije. Na temelju toga podignuto je 50 kaznenih i čak 6.340 prekršajnih prijava protiv poslodavaca i odgovornih osoba.
Veliki broj prekršajnih postupaka obustavljen je zbog zastare, odnosno sporosti sudova koji su prebukirani radnim sporovima. Najveći dio prijava Državnog inspektorata odnosio se na nelegalno zaposlene osobe, među kojima je i popriličan broj stranaca.
Znakovita su i zabrinjavajuća razna istraživanja vezana uz crno tržište rada koja ukazuju na to da znatan broj radnika ne želi prijaviti poslodavca koji krši zakon.
Tako bi, prema lanjskoj anketi SSSH, samo 37% radnika prijavilo svog poslodavca zbog zapošljavanja na crno. Čak 27% radnika to ne bi učinilo, a 36% ih ne zna što bi učinilo.
Švigir, radi suzbijanja rada na crno, predlaže da se i u Hrvatskoj, kao i u zemljama Europske unije, posebice u Njemačkoj, uvedu "interventne skupine inspektora".
Riječ je o skupini raznih inspektora koji bez ikakve najave dolaze u tvrtku, u trenutku je blokiraju te temeljito pregledaju poslovanje i situaciju. Dodaje da su i hrvatski poslodavci sa stranim iskustvom upravo interventne inspektorske ekipe isticali kao jedino učinkovito rješenje.
Prema istraživanju website-a MojPosao i Hrvatske udruge poslodavaca, čak 89% posloprimaca i 78% poslodavaca ne osuđuje rad na crno, jer ih na njega tjera "teška socijalna situacija".
(A.T.)
Izvor:
Vjesnik