Vjerojatno vas neće iznenaditi informacija da su Korejci najradišniji narod na svijetu, ali što kažete na podatak da su na drugome mjestu - Grci?
Grci i Hrvati najradišniji su narodi u Europi, potvrđuju posljednji podaci OECD-a iz 2010. godine, koje prenosi Jutarnji list.
Podaci govore da Grci godišnje odrade 2.109 sati. Na drugom mjestu europske ljestvice nalaze se - Hrvati. Naš godišnji prosjek plaćenih sati rada po zaposlenome, prema informacijama Državnog zavoda za statistiku, iznosi 2.052 radna sata.
Zanimljivo, narodi koje već tradicionalno smatramo najradišnjima, po broju radnih sati nalaze se pri dnu ljestivice. Tako sa 1.377 sati najmanje rade Nizozemci, dok su na predzadnjem mjestu Nijemci sa 1.419 radnih sati.
Osim OECD-a i Eurostat potvrđuje da po broju radnih sati prednjači 'periferija' Europe tj. zemlje poput Poljske, Mađarske, Češke i Turske. Za razliku od toga, radne obaveze Skandinavaca za trećinu su manje, a isto vrijedi i za zemlje poput Austrije ili Njemačke.
Nije sve u brojkama
Naravno, statistika može biti i varljiva stoga ove podatke treba promatrati u kontekstu. Kako ističe Danijel Nestić s Ekonomskog instituta, razvijene zapadne zemlje imaju regiliran sustav rada i manje su opterećene financiranjem javnog sektora za razliku od slabije razvijenih zemalja: "Kao posljedica takvih odnosa, u tim se zemljama javlja visoka nezaposlenost, pa ispada da oni koji imaju posla rade previše, a mnogi ne rade ništa."
Na kraju, ovi podaci možda su dobar dokaz kako za produktivnost očito nije toliko važno koliko sati sjedimo na poslu već kolika je kvaliteta naših proizvoda i usluga. Nestić zaključuje: "Dok manje razvijeni produktivnost očito nastoje postići većim intenzitetom, razvijenije zemlje nastoje to postići ulaganjem u kapital, organizaciju posla i znanje."
Izvor: Jutarnji list, tiskano izdanje