U hrvatskom zdravstvu, prema nekim procjenama, nedostaje 12.000 medicinskih sestara.
Ukupno ih je oko 27.000, zajedno s 4.000 onih koje rade u socijalnoj skrbi. U prosjeku, uz jednog liječnika zaposlene su dvije medicinske sestre, a u europskim zemljama prosječno ih je dvostruko više. Znači da su naše dvostruko opterećene, toliko manje vremena imaju za pacijente, a istodobno na burzama posao čeka više od 2.000 sestara.
Brankica Rimac, predsjednica Hrvatske udruge medicinskih sestara i tehničara, kaže da je zapošljavanje zamrznuto 10 godina zbog nedostatka novca, a zaposlene se iscrpljuju brojnim dežurstvima i dvostrukim smjenama.
Sestara nam nedostaje na svim stručnim razinama (ima ih osam), a istodobno se na obvezni staž, primjerice u bjelovarskoj bolnici, čeka četiri godine, kaže Rimac. Ona rješenje vidi u reorganizaciji i u doškolovanju, ali ne na teret samih sestara i njihovih slobodnih dana, što je sada slučaj, nego sustavno i uz pomoć zdravstvenih vlasti.
Naime, po Europskoj direktivi o priznavanju stručnih kvalifikacija, medicinskom sestrom mogu se zvati samo one koje su završile sestrinski studij, a u nas je to trogodišnja visoka škola.
Dragica Šimunec, predsjednica Hrvatske komore medicinskih sestara i tehničara, kaže da se na jedno studentsko mjesto javlja 10 kandidatkinja.
Prema Registru Komore kojoj treba vjerovati, jer tu se dobivaju licence za sestrinski rad, omjer liječnika i sestara kod nas je jedan prema 2,5, a u Europi jedan prema 3,5 do četiri.
Općenito, sestara najviše nedostaje u bolnicama, oko 1.000, a onih s visokom stručnom spremom - 2.000 do 3.000.
Šimunec dodaje da Komora ima instrument kojim se stanje u nas može poboljšati: kategorizaciju bolesnika, odnosno broj potrebnih sestara i njihovih kvalifikacija za određene kategorije bolesnika.
(V.K.)
Izvor:
Vjesnik