Romi spadaju u najteže zapošljivu skupinu. S jedne strane zbog nedovoljne edukacije, jer većina njih nema završenu osnovu školu, a s druge strane, negativno su stigmatizirani u javnosti, pa je teško naći poslodavca koji je spreman zaposliti pripadnika romske manjine.
Taj je problem prepoznala i Vlada koja u ovoj godini za poticanje zapošljavanja i samozapošljavanja Roma izdvaja skoro 4,7 milijuna kuna. Tim novcem potaknut će se zapošljavanje 380 osoba romske populacije, i to tako da ih se opismenjuje te da stječu zanimanja, a istodobno će se poslodavcima koji zaposle Rome subvencionirati bruto plaća.
Početkom svibnja Koprivnica je tako na javnim radovima uređenja zelenih površina zaposlila 24 Roma. Mjesečne plaće u neto iznosu od 2.100 kuna, uz dodatak putnih troškova, isplaćivat će HZZ u sklopu nacionalnog programa poticanja zapošljavanja Roma, dok je pronalaženje posla, nabavu alata i radne odjeće na sebe preuzeo Grad.
I u Čakovcu je slična situacija. Od sredine travnja primjenjujemo i poseban paket mjera namijenjen zapošljavanju Roma. Dio je to Vladina godišnjeg plana poticanja zapošljavanja prema Nacionalnom programu za Rome i Akcijskom planu desetljeća za uključivanje Roma, objašnjava Marina Kodba iz Područne službe u Čakovcu.
Prema popisu stanovništva, najviše Roma (2.887) živi u Međimurskoj županiji, a nezaposleno ih je, procjenjuje se, više od tisuću.
U čakovečkom centru za socijalnu skrb kažu da bi u cijelom Međimurju moglo biti zaposleno nešto više od 30 ljudi romske nacionalne manjine.
U Slavonskom Brodu najviše je Roma zaposleno u gradskom poduzeću Komunalac, gdje ih radi petnaestak, a još će 10 pripadnika romske nacionalne manjine biti zaposleno na javnim radovima, u sklopu nacionalnog programa.
(V.K.)
Izvor:
Vjesnik