Sa sve uspješnijom turističkom sezonom iz godine u godinu rastu i potrebe za sezonskim radnicima. Tako bi ih ove godine na našoj obali trebalo biti zaposleno najmanje 17.000, a najveći sretnici među njima mjesečno mogu zaraditi plaće veće od prosječnih u državi, dakle i više od 5.000 kuna.
Uz poslodavca koji je spreman dobro platiti kvalitetnog radnika, sezonci mogu računati na dobru zaradu uglavnom ako im se posreći posao u luksuznijim hotelima u top-destinacijama. Naravno, i iza najbolje zarade u sezonskim poslovima stoji naporan rad koji nerijetko traje i po 12 sati dnevno, pri čemu je glavno pravilo rada "gost je uvijek u pravu".
Da sezoncima, među kojima je najviše nezaposlenih i studenata, nimalo nije lako, dokazuju podaci o plaćama, prema kojima se one u prosjeku kreću između 2.000 i 4.000 kuna.
Prema podacima o plaćama koje su poslodavci prijavili Hrvatskome zavodu za zapošljavanje, najbolje prolaze kuhari i barmeni s plaćama od 3.000 do 6.000 kuna, zatim prodavači s plaćama od 2.000 do 4.000 te konobari s plaćama od 2.500 do 3.500 kuna. Sobarice, čistačice i ostalo pomoćno osoblje uglavnom mogu računati na plaće od 2.000 do 2.500 kuna. Plaće turističkih vodiča i animatora kreću se od 3.000 do 6.000 kuna, a pizza majstora od 2.500 do 5.000 kuna.
Sindikalci priznaju da poslodavci teško nalaze školovane radnike u turizmu i ugostiteljstvu, ali i napominju kako umjesto da to pokušaju promijeniti, pribjegavaju smanjivanju razine usluga. S druge strane, i u Zavodu za zapošljavanje ističu da su poslodavci iz godine u godinu sve zahtjevniji u kriterijima za zapošljavanje pa su najtraženiji sezonci u dobi do 35 godina.
Kriteriji u svim zanimanjima su porasli, pa je i za pomoćna zanimanja, primjerice za sobarice i čistačice, potrebno pasivno poznavati dva svjetska jezika, a za kuhare se traži iskustvo od najmanje 60 mjeseci te specijalna znanja a la carte - izjavila je Zrinka Blažević, ravnateljica HZZ-a.
(V.K.)
Izvor:
Jutarnji list