U Hrvatskoj je prosjek života za muškarce 72, a za žene 79 godina
Očekivano trajanje života prema procjeni Svjetske zdravstvene organizacije za Hrvatsku je u prosjeku 75 godina, 72 godine za muškarce i 79 za žene.
To je nešto niže od prosjeka Europske unije, gdje muškarci mogu živjeti 75, a žene 81 godinu, 78 u prosjeku. Podaci za EU pokazuju da se poboljšanje kvalitete zdravstvenog sustava te općim blagostanjem živi dulje, a smanjuju se i razlike između muškaraca i žena.
U sredini među europskim zemljama
U nedavno predstavljenoj knjizi "Hrvatski zdravstveni pokazatelji", gdje su sažeti svi podaci vezani uz zdravlje, demografska kretanja i zdravstveni sustav, a prikupio ih je i analizirao Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ), navodi se da podaci o očekivanim godinama života u Hrvatskoj nisu povezani samo sa zdravstvenim i socijalno-gospodarskim prilikama, nego i s ratnim gubicima i povećanom smrtnošću u mlađim dobnim skupinama. Hrvatska je, prema tim pokazateljima, u sredini među europskim zemljama.
Kako je na predstavljanju knjige izložio Željko Baklaić, direktor HZJZ-a, podaci su dokaz da hrvatsko zdravstvo napreduje i da se puno radi na dobrobit pučanstva. Na tome je zahvalio 70.000 zaposlenika u zdravstvu i najavio još bolje podatke važne za planiranje zdravstvene politike, nakon što se cijeli sustav informatizira.
Zbog bolesti srca i žila (koje su i najčešći uzrok smrti i bolovanja), u odnosu na očekivano trajanje života, prema podacima iz 2006. godine, izgubili smo više od 84.000 godina života, muškarci 60.000, žene oko 24.000). Iste godine od bolesti iz spomenute skupine umrlo je više od 25.600 ljudi, i to oko 11.000 muškaraca i 14.000 žena. (A.T.)
Izvor:
Vjesnik