Osim što student svome fakultetu dakle donosi iste dokumente koje je već donosio na prvim upisima na predidplomski studij prije tri godine, student plaća i prijavu za upis, kao i sam upis
Nakon što je proveo tri godine na preddiplomskom studiju po "bolonji" i uspješno ga završio, student mora - želi li nastaviti diplomski studij - proći upisnu proceduru, sličnu onoj koju je prošao pri upisu na fakultet.
Pritom je dužan ponovo podastrti podatke o rođenju (rodni list), državljanstvu (domovnica) kao i predati dokaz o uplati troškova razredbenog postupka (oko 200 kuna).
To je regularan postupak za upis u diplomski studij, kojemu prethodi prijava (ponegdje i pretprijava), zbrajanje bodova prediplomskog studija (ponegdje i provjera znanja) te upis uz, naravno, novčanu naknadu od, ovisno o fakultetu, oko 400 kuna.
Diplomski studij za oko 6.300 studenata
Osim što svome fakultetu dakle donosi iste dokumente koje je već donosio na prvim upisima na predidplomski studij prije tri godine, student plaća i prijavu za upis, kao i sam upis. Kao dodatnu nepogodu neki fakulteti nameću i - klasifikacijski ispit.
Sveučilište u Zagrebu ovih je dana raspisalo natječaj za upis, a po njemu, većina fakulteta upise organizira u drugoj polovici rujna. Uspjeh na razredbenom postupku na glavnini fakulteta podrazumijeva prosjek ocjena s preddiplomskog studija, ali i trajanje studija, što znači da će s upisom u diplomske studije bolje prolaziti oni s većim brojem bodova i kraćim rokom studiranja.
Budući da je svaki fakultet uveo svoja pravila upisa u diplomske studije, za koje su ograničili kvote, kandidati će morati proučiti što se od njih traži.
Studenti koji su završili neki drugi preddiplomski studij iz društvno-humanističkih znanosti a žele upisati diplomski studij novinarstva, dužni su položiti četiri razlikovna ispita. Takvih studenata fakultet planira upisati samo 20. i to uz plaćanje maksimalne školarine od 7.000 kuna.
Inače, diplomski studiji na kojima u rujanskom roku mjesta ima za oko 6.300 studenata, za redovite studente su besplatni (troškove snosi Ministarstvo znanosti) dok će ostali studenti plaćati školarine slične ili više no na preddiplomskom studiju, ponovo ovisno o odluci pojedinog fakulteta.
Školarine se kreću 9.500 kuna kao na Fakultetu organizacije i informatike u Varaždinu ili 9.250 kuna - na akademijama, odnosno 8.000 kuna na studiju tekstilnog i modnog dizajna, pa do jeftinijih poput diplomskog studija religijskih znanosti od 5.500 kuna. (A.T.)
Izvor:
Poslovni dnevnik