Sindikati nikako ne prihvaćaju prijedlog da se zaposlenima božićnice smanje na 500 kuna
Sindikati javnih službi zatražili su ostavku ministra financija Ivana Šukera zbog njegove najave da jednostrano smanji božićnicu sa 1.250 kuna koliko im, kako kažu, jamči ugovor, na samo 500 kuna. Također, sindikati su spremni organizirati i potpisivanje peticije među svojih 18.000 članova o smjeni ministra financija, ako on sam ne podnese ostavku.
Podsjetimo, ministar Ivan Šuker je u petak od čelnika sindikata javnih službi zatražio da pristanu na isplatu 500 kuna božićnice umjesto 1.250 kuna određenih kolektivnim ugovorima. Osim što se pozvao na krizu i rupe u proračunu, Šuker je sindikalne čelnike podsjetio kako su plaće državnim i javnim službenicima dosad redovito isplaćivane, da im je u ovoj godini za regres isplaćeno 308 milijuna proračunskih kuna, da im je već isplaćeno i 70 milijuna kuna za dječje darove, pa i da će im, ako pristanu na 500 kuna božićnice, biti isplaćeno još 150 milijuna kuna.
Također, Šuker je sindikatima već najavio kako će morati pregovarati o tome da se u 2010. godini božićnice u javnom sektore ne isplaćuju, piše Zoran Daskalović u Business.hr-u.
Naravno, lideri sindikata javnih službenika odbili su Šukerovu ponudu, te zaprijetili tužbom ako se zaposlenima u javnim službama ne isplati 1250 kuna božićnice.
"Vlada dvostruko griješi"
Dekan splitskog Ekonomskog fakulteta i SDP-ov ekonomski strateg Branko Grčić podsjeća na to da je još tijekom izrade i donošenja proračuna za sljedeću godinu upozoravao da je neizvjesno kako će se i do kraja ove godine puniti proračun. Zato zaključuje da je Šukerovo smanjivanje iznosa za isplatu božićnica državnim i javnim službenicima povezano sa slabijim punjenjem proračuna.
"Svima nam je jasno da će 2010. biti još teža od ove godine", nastavlja Grčić i zaključuje da će Vlada imati sve većih problema u dijalogu sa socijalnim partnerima.
Ozren Matijašević, predsjednik HUS-a koji uglavnom okuplja industrijske radnike, smatra kako bi bio red poštovati ono što je potpisano i dogovoreno. "No, u okolnostima kada je nužno rezanje troškova javnog sektora, Vlada ide krivim pristupom i kaže: 'Nećemo vam isplatiti božićnice'. Na taj način, Vlada dvostruko griješi", tvrdi Matijašević.
Prvo, griješi jer nema hrabrosti poduzeti nužne rezove javnih troškova jer bi to značilo i preispitivanje kolektivnih ugovora te dogovorenih prava i obveza sukladno aktualnim uvjetima. Drugo, griješi i zato što rezanjem božićnica krši važeće ugovore, što će u budućnosti stvoriti dodatne troškove jer će izgubiti sudske sporove i morat će nadoknaditi sada neisplaćene božićnice.
Predsjednik Vijeća članica HUP-a Ivan Miloloža kaže pak da nije protiv toga da se poštuju kolektivni ugovori i isplaćuje božićnica, ako je to moguće. "Jasno je da je isplata božićnica u državnim i javnim službama moguća samo uzimanjem iz realnog sektora. Apsurdno bi bilo da realni sektor otpušta ljude i smanjuje plaće kako bi opstao, a da se državnim i javnim službenicima isplaćuju božićnice u iznosu u kojem su ugovorene", kaže Miloloža.
I božićnice su dio troškova
On dodaje kako zna da sindikati mogu tužiti Vladu i da će sud presuditi u njihovu korist, ali da ne razumije pristup po kojemu bi jedni dobili sve što im po ugovoru pripada, dok svi drugi oko njih propadaju.
I glavni makroekonomist Splitske banke Zdeslav Šantić "sukob oko božićnica" komentira uspoređujući ponašanje privatnog i javnog sektora u uvjetima krize. Pritom ističe da se privatni sektor morao prilagođvati recesijskim uvjetima i smanjivati sve svoje troškove, pogotovo fiksne, uključujući i plaće i naknade zaposlenih. Državni i javni sektor nije se tako ponašao, a među ostalim, zbog toga je i uveden krizni porez na plaće i mirovine, koji je dodatno usporio aktivnosti u privatnom sektoru.
Krajnje je vrijeme da se država i njezine službe te poduzeća, počnu ponašati kao privatni sektor i povećavati produktivnost, smanjivati broj zaposlenih i sve svoje fiksne troškove, a božićnice su dio te priče, zaključuje Šantić.
No, sindikati ipak ne misle tako lako promijeniti svoje stavove te zahtijevaju poštivanje potpisanih kolektivnih ugovora. Na zajedničkoj konferenciji za tisak, sindikata javnih službi, Spomenka Avberšek, predsjednica Samostalnoga sindikata zdravstva i socijalne skrbi je naglasila da će "božićnicu dobiti milom ili silom". Pritom je naravno mislila na "silu zakona", odnosno podizanje sudskih tužbi. (V. K.)
Izvor: Business.hr