Brojni menadžeri, direktori, voditelji, mentori ili supervizori odlično rade svoj posao, ali ponekad griješe u pristupu svojim zaposlenicima. Uz malo samoanalize i to se može popraviti.
Dobar nadređeni njeguje produktivnu i prijateljsku radnu atmosferu. U tom nastojanju trebao bi izbjegavati sljedeće pogreške:
1) Budite pravedni
Pokušajte biti, ne samo pravedni, već 'obazrivo' pravedni. Nema ničeg goreg od nadređenog koji ne skriva da ima miljenike. Ako nekome dajete prednost nemojte to raditi u tajnosti. Dajte svima na znanje zašto ste tako odlučili.
2) Duhovitost je stimulativna
Nadređeni s vremena na vrijeme mora pokazati da ima smisla za humor. Upravo je humor ponekad ključan u odnosu s ljudima, olakšava obavljanje posla i unosi optimizam u radnu svakodnevicu.
3) Šutnja je (ponekad) zlato
Ponekad treba znati šutjeti i pustiti druge da govore. Pokušajte biti razumni i otvoriti um za nove prijedloge.
4) Vrijeme je dragocjeno
Ponekad zaposlenici trebaju vaše vrijeme. Nemojte dozvoliti da vas čekaju, inače neće shvatiti važnost vlastitog vremena provedenog u obavljanju nekog posla.
5) U dobroj vjeri...
Budite oprezni prilikom iznošenja optužbi na nečiji rad ili ponašanje. Malo tko se namjerno ponaša loše. Vaš pristup će biti puno bolji (i donijeti bolje rezultate) ukoliko automatski pretpostavite da su namjere i motivi dobri.
6) Glava u pijesku
Ne odbijajte rasprave o pritužbama – ignoriranje ne rješava problem.
7) Samokontrola
Nemojte donositi odluke kada ste ljuti ili se ne možete kontrolirati. Oduprite se iskušenju da kaznite zaposlenike 'kako i zaslužuju'. Zaposlenike je najbolje tretirati na onaj način koji će donijeti najbolje (poslovne) rezultate.
8) Ružno je ogovarati
Ako ne možete reći nešto lijepo o nekome, radije nemojte reći ništa. I ovdje je riječ o iskušenju kojem je teško odoljeti: govoriti o nečijim slabostima. Takav pristup ne može donijeti ništa dobro.
9) Kritike nisu za javnost
Kritiziranje pojedinca pred kolektivom velika je pogreška. Osim što ste osobu ponizili uništavate njezin moral. Zlatno pravilo kaže: kritizirajte nasamo, hvalite pred svima.
10) Loše stvari su očite
Ako se ne slažete s nečijim prijedlogom, ne morate to uvijek pokazati. Velika je vjerojatnost da prijedlog neće naići na odobrenje ni kod ostalih kolega te neće zaživjeti u praksi.
11) Prijetnja otkazom
Prijetnja otkazom rijetko kada povećava produktivnost zaposlenika, a i nije podloga dobrih međuljudskih odnosa na poslu. Čak i ako natjerate zaposlenika da popravi kvalitetu svog rada to ne znači da će davati svoj maksimum. Maksimum se postiže isključivo kroz motivaciju, a ona proizlazi iz pohvala i prijateljskog pristupa.
12) Ispitajte činjenice
Kada nešto pođe po krivu istražite uzrok prije nego što počnete optuživati druge. Pretpostavite da nitko nije kriv, dok ne dokažete suprotno. Važno je ispitati sve činjenice.
13) Oprezno s nagradama
Dvaput razmislite prije nego što nekoga odlučite nagraditi. Svaka nagrada u vašem odjelu počet će se očekivati i u drugim odjelima. Ako brzo promovirate novog zaposlenika, to će očekivati i ostale 'prinove' u kompaniji (koje se možda nisu toliko iskazale u svom poslu).
14) Povjerenje
Naučite čuvati povjerljive informacije. Ako vam zaposlenici poklanjaju povjerenje i podijele s vama svoje iskreno mišljenje najgore što možete učiniti je proslijediti tu informaciju dalje. Supervizor koji ne zna 'čuvati tajnu' slaba je karika u poslu.
Izvor: Hub Pages