Ove zablude mogu vas spriječiti u nastojanju da budete šef kakav biste željeli (i trebali) biti.
Želite biti odličan šef. Morate biti odličan šef. Ali, ako niste savladali ovih pet zapreka, u tome nećete uspjeti.
1) Držite se samo onoga što vam je poznato
Ovo je prirodno: ako ste programer u duši više ćete vremena provoditi tražeći tehnička rješenja i razvijajući proizvode, a prodaja će vas manje zanimati. Ako volite brojeve, puno ćete vremena provoditi baveći se financijama, a ne razvojem.
Kad se ovo događa, na posao gledate samo kroz vama poznato područje, što znači da ste skloni ignoriranju drugih područja ključnih za uspjeh.
Svi mi posjedujemo neku posebno izraženu vještinu ili interes; ne znači da od toga morate odustati, ali ako se previše zabavljate na poslu, to je vrlo ozbiljan pokazatelj da ste zanemarili mnoga (važna) područja poslovanja (osim ako niste jedan od onih koji misli da je svaki segment poslovanja jednako zabavan).
2) Reagirate samo na ono što vidite
Naravno da ne vidite ono što ne možete vidjeti. Ali možete donositi odluke koje će osigurati da ne vidite ono što ste mogli vidjeti – primjerice, to se događa kada se slijepo držite samo onoga što vam je poznato.
‘Rastegnite se’. Zavirite u područja koja vam nisu posebno zanimljiva. Koncentrirajte se na područja koja su vam slabije poznata i zamolite zaposlenika koji radi taj posao da vam detaljnije objasni o čemu se tu radi. Dakle, učite od drugih, bez obzira što ste vi njihov nadređeni.
Na ovaj način vidjet ćete puno više nego do sada…a zatim ćete biti u mogućnosti djelovati temeljem onoga što vidite. To je: cijela slika.
3) Ne znate što ne znate
Ponos može biti opasan. Prihvatite da ne znate sve.
Kad u nešto niste sigurni, nemojte zauzimati defanzivan stav. Uostalom, takav stav ne biste željeli vidjeti ni kod svojih zaposlenika. Budite im uzor. Postaljajte pitanja. Priznajte da nemate sve odgovore. Priznajte ako ste pogriješili.
Uvijek imate prostora za učenje.
4) Svoj rad cijenite više od rada ostalih ljudi
Većina nas ‘pada’ upravo na ovom testu. Uvijek nam se čini da su neki drugi poslovi (i zanimanja) lakši od našeg. Pa čak i kada radimo s različitim ljudima unutar iste tvrtke.
Ovo je prirodno: upoznati smo sa svakim detaljem svog posla i naravno, znamo koliko je težak. Problem je što nemamo uvid u te iste detalje kada su u pitanju drugi poslovi i zanimanja, zbog čega nam se čini da su ti poslovi lakši. Zapravo, svima je podjednako teško.
5) Pravite se da razumijete
Odbijate priznati da nešto niste shvatili? Dobro, nije uvijek lako priznati da nešto ne razumijete. To je neugodno, posebno ako svi ostali znaju o čemu je riječ.
Možda vam nije ugodno postavljati pitanja kad nešto ne razumijete no, ako vas tješi, još je gore vašim zaposlenicima (“Ako postavim pitanje, šef će misliti da ne znam raditi svoj posao…”)
Nikad nemojte pokušavati ‘sačuvati obraz’ na ovaj način jer ćete izgubiti više od onoga što ćete sačuvati. Ako nešto ne razumijete, priznajte i pitajte.
Osim što ćete dobiti odgovore, na ovaj način pružate odličan primjer svojim zaposlenicima: pokazujete im da se dobre odluke donose na temelju kvalitetnih informacija, koje je moguće dobiti jedino učenjem i postavljanjem pitanja.
Na taj način i njih ohrabrujete da postave pitanje svaki put kada im nešto nije jasno, čime ubrzavate realizaciju i podižete kvalitetu poslovanja.
Izvor: Inc.