Provodite promjenu s lakoćom: Natjerajte zaposlenike ne samo da prigrle promjenu nego da je i zatraže! Da li je teško natjerati neke zaposlenike na promjene? Da li je uspjeh nove inicijative u opasnosti zbog zaposlenika koji se tomu opiru?
Nije nikakva novost da nisu svi oduševljeni promjenama, pogotovo ako ona zahtijeva da zaposlenik drukčije obavlja svoj posao. Međutim, za organizaciju koja želi optimalno funkcionirati, potrebni su napori sviju. Ključ uspjeha je – skladan rad sviju. Ne samo da svatko zna koji su ciljevi organizacije, što se očekuje od njih i kako da rade svoj posao, već je za sklad bitna i jednostavna realizacija. Što je još potrebno da bi se promjena u tvrtci ostvarila? Pogledajmo promjenu iz triju povoljnih pozicija:
1.omogućiti ljudima realizaciju promjene
2.omogućiti samu promjenu
3.snalaženje s rezultatima
Omogućiti ljudima realizaciju promjene
Ovo je najteži dio jer rukovoditelj promjene ima posla s raznim osobnostima, individualnim motivacijama, funkcijama grupa koje se preklapaju, autoritetima na raznima nivoima itd. Uskladiti da svi istovremeno prihvate promjenu jako je teško. Uspješnost realizacije rađa se u okolini u kojoj je promjena postavljena kao norma, ali i u okolini u kojoj se njeguju i srdačno dočekuju nove ideje. Mnoge inicijative su osuđene na propast odmah na početku zbog buke koja se digne oko cijelog projekta.
Omogućiti samu promjenu
Provedba promjene može uzeti puno vremena. Može se dogoditi da Vam pažnju odvuče “ljudski factor”, ali to Vas ne bi smjelo pokolebati. Ustrajnost donosi rezultate. Ključne komponente uspješne promjene su:
Kad ste jednom uspjeli inicirati promjenu, vrijeme je da krenete prema usavršavanju. Često se dogodi da se ideje pojave u procesu promjene, ali ne zaboravite da ne tražite kratkoročna rješenja. Želite osigurati da svako poboljšanje iskoristite što je više moguće. Ovo su neka pitanja koja bi trebali kontinuirano postavljati kako bi osigurali ostvarenje točnih rezultata:
Što smo napravili s preprekama s kojima smo se susreli?
Jesmo li uveli kratkoročna rješenja i ima li još nešto za napraviti u vezi toga?
Da li su rezultati dosljedni?
Da li svo potrebno osoblje razumije namjeru promjene?
Jesmo li podijelili znanje o svemu što smo naučili o promjeni, ljudima uključenima u proces, uspjehu strategije, vremenskim rokovima, itd?
Marljivo upravljanje spomenutim područjima, rezultirat će da zaposlenici ne izbjegavaju obaveze u procesu provedbe promjene. Kao leader u organizaciji, Vaš posao će postati puno lakši i imat će više efekta kad jednom postignete uspjeh u područjima realizacije promjene.
(T.K)
Izvor:
Vezani članci: