Na osnovu izdanih pomorskih svjedodžbi, procjenjuje se da Hrvatska ima oko 27.000 pomoraca, od kojih su polovica pomorski časnici.
Prema studiji koju je za Europsku uniju izradio Southampton Solent University, procjenjuje da je uz naše pomorstvo poslom sveukupno vezano 250.000 građana.
Da bi Hrvatska utvrdila točan broj svojih pomoraca, u funkciju će biti stavljena pomorska knjižica (matrikula) koja bi trebala biti dokaz o plovidbi, a koju ne posjeduju ili ne koriste, primjerice, oni koji plove kao bijelo osoblje na brodovima za krstarenja.
S obzirom na četiri milijuna stanovnika i 170 brodova u vlasništvu hrvatskih brodara, spomenute brojke su vrlo visoke u usporedbi s nekim drugim europskim pomorskim zemljama. Računa se da od spomenutog broja hrvatskih pomoraca plovi njih 20.000, s prosječnom mjesečnom plaćom od 1460 dolara (na brodovima s ugovorom ITF) što znači da oni godišnje u Hrvatsku unesu više od 200 milijuna dolara.
Treba imati na umu da naši pomorci uglavnom plove za plaće više od prosjeka, jer je riječ o vrlo kvalitetnom kadru. Hrvatska flota je u minulih 15 godina prepolovljena, pomorci su uglavnom otišli na strane brodove pa sada našim preživjelim brodarima već nedostaje pojedinih kadrova, poput brodskih mehaničara, kormilara, poslužitelja brodskih sisaljki...
Potpredsjednik Sindikata pomoraca Hrvatske Predrag Brazzoduro, ujedno inspektor ITF-a (Međunarodnog sindikata transportnih radnika), u koji je uključen i Sindikat pomoraca Hrvatske, smatra da je, zbog krize u domaćem brodarstvu i nebrige države za desetljećima neriješen status pomoraca, to zanimanje izgubilo na privlačnosti.
Danas ploviti znači izdržati raditi na brodu u prosjeku deset godina (časnici) a potom se zaposliti na kopnu. Školovanje prema Bolonjskom procesu učinit će pomorske časnike još konkurentnijim pri zapošljavanju na kopnu što će im omogućiti još ranije napuštanje plovidbe nego sada.
Da se hrvatska vlada ozbiljno uključuje u rješavanje problema nedostatka interesa za pomoračka zanimanja govori i činjenica da za iduću godinu kani za to iz državnog budžeta osigurati 1,5 milijuna eura.
(T.K.)
Izvor:
Vjesnik