Neplaćeni računi nakon 28. siječnja mogli bi sjedati na plaće i mirovine! Naime, od toga dana ovrhe po vjerodostojnoj ispravi od sudova preuzimaju javni bilježnici, koji se pripremaju vrlo brzo dovesti rješenje o ovrsi do pravomoćnosti. Ante Ilić, predsjednik Hrvatske javnobilježničke komore, najavljuje kako će rješenja postajati pravomoćna već za osam dana!
Odnosi se to na sve obveze komunalnim poduzećima koja se ne mogu drukčije naplatiti.
Na rješenja o ovrsi, kao i kod suda, građani mogu izjaviti žalbu, a ako to ne učine, rješenje postaje pravomoćno i vjerovnik može sjesti na primanja dužnika, na plaću ili mirovinu.
Najveći je problem dosad u tome bila neuredna dostava, jer mnogi neplatiše ne mare za poštanske obavijesti i ne dižu rješenja o ovrsi na pošti i sud tu biva zaustavljen u postupku. Ante Ilić kaže da će javni bilježnici raditi drukčije. Ako netko ne podigne obavijest u pošti, rješenje kane staviti na oglasnu ploču suda i nakon toga ga proglasiti pravomoćnim.
Kolika će biti pristojba na te ovrhe? Prema dopunjenom Ovršnom zakonu, pristojba ostaje ista kao i da je predmet rješavao sud. Po ovrsi manjoj od 3.000 kuna javni bilježnici naplaćivat će 80 kuna i PDV, a sud je naplaćivao 100 kuna.
No, to što je naplaćivao sud išlo je u državni proračun, a 80 kuna po računu plus troškovi dostave ide javnim bilježnicima. Država se odrekla lijepog prihoda u korist efikasnijih ovrha, a javni bilježnici dobili su novu priliku za zaradu. U ovom trenutku u Hrvatskoj ima 520.000 neriješenih ovrha, no one ostaju na sudu. Tek s novim računima komunalna poduzeća, kartičarske kuće i ostali moći će izabrati javnog bilježnika.
Javna poduzeća moći će taj posao povjeriti kome god hoće, a u nekim gradovima, poput Zagreba, to može donijeti desetke, pa i stotine tisuća kuna zarade odabranim bilježnicima.
(V.K.)
Izvor:
Večernji list