"Prijatelji, budite na oprezu. Ukoliko se nadate pronalasku posla putem Interneta ili ako ste poslodavac koji preko Interneta traži zaposlenike, moguće je da ćete se susresti s problemima." Tim se riječima akterima američkog tržišta rada obraća CNN u jednom od svojih članaka.
Naime, novim federalnim zakonima nastojati će se standardizirati način na koji poslodavci prate podatke o kandidatima koji se prijavljuju za radna mjesta u državnim institucijama. Ista će mjera, nešto kasnije, pogoditi i sve tvrtke koje imaju više od 50 zaposlenih. Zbog toga, dosadašnji načini pisanja životopisa i načini traženja zaposlenika više neće biti učinkoviti.
U novom sustavu obaveza, državne će nadzorne službe provjeravati pohranjuju li tvrtke sve podatke o svim kandidatima koji su aplicirali za posao, a sve zbog novog načina tumačenja pojma "aplikant".
Prema ovom tumačenju, osoba koja se prijavljuje za neko radno mjesto, morat će "iskazati interes" za posao, bez obzira prijavljuje li se slanjem životopisa, prijavom putem Interneta ili nekim drugim načinom koji tvrtka zahtjeva, kaže Gerry Crispin, osnivač i direktor CareerXRoads-a i iskusan stručnjak na polju Internetske regrutacije.
"Iskazivanje interesa" znači kako će kandidat koji se prijavljuje za neko radno mjesto morati ispunjavati sve zahtjeve iz opisa nekog radnog mjesta (ne samo neke ili većinu), a ti će zahtjevi morati biti konkretni i potpuno će odgovarati radnom mjestu.
Primjerice: ukoliko poslodavac traži nekoga za radno mjesto u Bostonu, a kandidat je u prijavi naznačio kako želi raditi u Chicagu, "mogu zaključiti kako se upravo maknuo s liste mogućih zaposlenika", objašnjava Crispin.
Kako bi se našli na sigurnoj listi za željeni posao, američki će posloprimci pri natječaju morati obratiti pozornost na slijedeće:
U svakom slučaju, Amerikancima koji traže posao putem Interneta neće biti dopušteno zaobilaženje striktno postavljenih pravila.
(V.K.)
Izvor:
CNN Money