Europska komisija usvojila je prijedlog o uspostavi Europskog instituta za tehnologiju (EIT), ključnog projekta kojim želi potaknuti istraživanja i razvoj u EU.
Predložena organizacijska struktura EIT-a je decentralizirana ustanova koja bi se sastojala od male središnje ustanove, te mreže uglednih europskih sveučilišta i istraživačkih centara okupljenih u "zajednice znanja".
Komisija predlaže integriranu strukturu EIT-a na dvije razine: upravni odbor i vrlo limitirani broj od oko 60 istraživača i osoblja činili bi prvi stup. Upravni odbor sačinjavala bi reprezentativna skupina od 15 osoba iz poslovnih, znanstvenih i istraživačkih krugova, triju područja koje bi Institut trebao povezati, te još 4 člana koji predstavljaju osoblje i studente. Upravni odbor bio bi odgovoran za ukupne strateške prioritete, raspisivao bi natječaje za konkretne istraživačke i tehnološke projekte, uglavnom na području energetike, zaštite okoliša, računarstva ili nanotehnologije, i birao one koje bi EIT sufinancirao i pratio.
Drugi stup činile bi "zajednice znanja" kojih bi, po prijedlogu Komisije, bilo do 2013. godine ukupno šest.
Ovisno o daljnjoj odluci Europskog parlamenta i Vijeća, EIT bi mogao početi djelovati 2008., s tim da prve dvije "zajednice znanja" budu uspostavljene 2010. Procijenjeni proračun bio bi 2,4 milijarde eura za razdoblje od 2008-2013. koji bi bio financiran iz privatnih i javnih izvora.
Europski institut za tehnologiju trebao bi biti "novi predvodnik za izvrsnost u visokom obrazovanju, istraživanju i inovacijama u Europi", kaže se u priopćenju Komisije. "On će biti referentni model u smislu kombiniranja akademskog i poslovnog svijeta i istraživanja", dodaje se.
Trebamo inovacije kako bi Europa postala konkurentnija na globalnoj sceni. Trebamo i europski prostor za inovacije...EIT je stvoren kako bi privukao talente i okupio najvažnije čimbenike u trokutu znanja. Kroz svoje mreže EIT bi srušio zidove između istraživanja, obrazovanja i poslovnog svijeta, te tako otključao europski potencijal za inovacije, rekao je predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso u priopćenju.
Dodao je da očekuje od neformalnog summita EU-a u Lahtiju u petak političku potporu osnivanju Europskog instituta za tehnologiju (EIT). Naša je ambicija da Institut počne djelovati prije kraja mandata ove Komisije. Gledam s nadom na neformalni summit šefova država i vlada u Lahtiju koji bi trebao dati svoju političku potporu, rekao je Barroso.
Europski institut za tehnologiju imao bi bitno različitu strukturu od prestižnog američkog Instituta za tehnologiju iz Massachusettsa (MIT), koji Barroso često navodi kao model za svoje zamisli.
(Hina)