U Hrvatskoj postoji nedostatak kvalitetne radne snage u sektoru graditeljstva, a prema podacima Državnog zavoda za statistiku oko 120.000 osoba zaposleno je u pravnim osobama i obrtnicima u graditeljstvu.
No, toj brojci treba pridodati i radnike koji rade na crno, ali su registrirani kao nezaposleni ili umirovljeni, a prema nekim procjenama broj takvih radnika iznosi gotovo 15% od ukupnog broja zaposlenih, što znači da bi u građevinskom sektoru moglo biti zaposleno i 135.000 radnika.
Međutim, koliko osoba od ukupnog broja zaposlenih ima odgovarajuće kvalifikacije za taj posao, ne zna nitko, ističu iz Udruge poslodavaca graditeljstva.Prema procjenama Udruge, u Hrvatskoj postoji potreba za oko 4.500 obrazovanih i kvalificiranih radnika.
Direktor Udruge poslodavaca Hrvatske pri Hrvatskoj udruzi poslodavaca (HUP), Zdenko Karakaš smatra da su za loš imidž tvrtke donekle krivi i sami poslodavci.
Oni koji zapošljavaju na crno plaćaju nedovoljno i neredovito, a od njih je najveći broj u poslovima stanogradnje i završnih radova, ističe Karakaš to dodaje da su i tehnološko zaostajanje, loši uvjeti rada, mnogo nezgoda na radu te nedovoljna promidžba sektora zasigurno pridonijeli sadašnjoj slici sektora.
Iz tog je razloga Udruga poslodavaca Udruga poslodavaca graditeljstva u suradnji sa sindikatom, u srpnju uputila Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta prijedlog paketa mjera za unaprjeđenje stanja u strukovnom obrazovanju za zanimanja u graditeljstvu.
Prijedlozi uključuju donošenje Zakona o strukovnom obrazovanju, kakav postoji već više od 30 godina u Njemačkoj, Austriji i Francuskoj, usklađivanje nastavnih planova i programa sa zemljama Europske unije, koji će omogućiti jedinstveno priznavanje kvalifikacija te osnivanje Fonda za strukovno obrazovanje u graditeljstvu.
Putem Fonda svi poslodavci koji zapošljavaju radnike u ovom sektoru, uključili bi se u financiranje obrazovanja stručnih kadrova, a sam fond bi financirao mjesečne naknade naučnicima, smještaj u domove i opremanje školskih centara za strukovno obrazovanje.
Državni tajnik za srednje obrazovanje Želimir Janjić navodi da radna skupina ministarstva radi na donošenju prijedloga Zakona o strukovnom obrazovanju te da su nastavni planovi već usklađeni s potrebama industrije.
Poslodavci se nadaju da će se sve promjene uvesti do početka sljedeće školske godine jer je obrazovanje novih radnika dugotrajan proces koji će prve rezultate pokazati tek nakon nekoliko godina.
(T.N.)
Izvor:
Poslovni dnevnik