Jučer (26. veljače) je obilježen Hrvatski dan liječnika, struke koja je odgovornost za ljudsko zdravlje i život, oduvijek stavljala na posebno mjesto.
Povodom tog dana, željelo se ukazati i na istraživanje koje je pokazalo kako je Hrvatska prema broju liječnika na 100.000 stanovnika, ispod EU prosjeka.
Također, navedeno je kako hrvatsko tržište rada liječnika neće moći zadovoljiti potrebe zdravstvenog sustava do kraja 2007. godine.
Cilj istraživanja bio je analizirati tržište rada liječnika u Hrvatskoj, s naglaskom na mogućnosti pripravništva i zapošljavanja, potrebe za liječnicima i specijalistima, kao i trendove na tržištu rada liječnika u Europskoj Uniji u kontekstu proširenja EU.
Uz prikupljene podatke Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi, Hrvatskog zavoda za zapošljavanje i Hrvatskog institute za javno zdravstvo, autori studije usporedili su broj liječnika koji čekaju na specijalizaciju prije i 14 mjeseci nakon implementacije državnog programa za stimulaciju zapošljavanja specijalizanata.
Rezultati pokazuju kako je broj nezaposlenih liječnika koji čekaju na staž pao s 335 u 2003. na 82 u 2004., dok je ukupni broj nezaposlenih liječnika pao s 436 na 379. U listopadu 2004., 79.3% nezaposlenih liječnika čekalo je na staž duže od 6 mjeseci, a od njih, 89.2% čekalo je na staž duže od 3 mjeseca.
U veljači 2005. godine, na HZZ-u je registrirano 365 nezaposlenih liječnika i taj se broj postepeno smanjio. Broj zaposlenih specijalista bio je niži nego procijenjeni broj specijalista potreban u analiziranim specijalizacijama, definiran propisanim standardima.
Stoga se u ovoj godini očekuje pomanjkanje 328 internista, 319 kirurga, 209 ginekologa i 69 pedijatara u hrvatskim bolnicama.
Autori studije u zaključku ističu kako je nedostatak inicijative za zapošljavanje bio glavni razlog velikog broja nezaposlenih liječnika koji su čekali na staž prije implementacije Stimulacijskog programa zapošljavanja.
(V.K.)
Izvor:
PLIVA zdravlje