Istraživanje koje je za AZ fond provela agencija Puls, pokazuje kako samo 20% građana ima neki oblik štednje za mirovinu, a čak 60% ispitanih, za mirovinu planira početi štedjeti u sljedećih deset godina.
Građani koji štede u obveznim mirovinskim fondovima općenito vrlo malo znaju o njihovu radu, a čak polovica građana ne zna ni približno stanje na svome računu.
Zanimljivo je kako je 90% onih koji štede ili to tek namjeravaju, uglavnom većeg stupnja obrazovanja i socioekonomskog statusa, dok su s druge strane, 33% građana koji niti štede niti to planiraju, osobe radničkih zanimanja i nižeg stupnja obrazovanja.
Većina ispitanih izjavila je kako planira svoju budućnost, a planovi su uglavnom okrenuti ka odgoju i obrazovanju djece, napredovanju na poslu i usavršavanju te na kupnji novog automobila ili stana. Pritom svega 6% građana planira u sljedećih pet godina štedjeti za mirovinu u dobrovoljnim mirovinskim fondovima.
Predsjednik Uprave AZ fonda Dinko Novoselec, kaže kako ovakvi rezultati ne čude, već samo potvrđuju da mirovinska reforma nije završena. Osim toga Novoselec je na predstavljanju fonda konstatirao kako postojeća stopa izdvajanja za drugi stup ne može osigurati dostatnu mirovinu.
U tom kontekstu zabrinjava rezultat koji govori da prosječan Hrvat sa štednjom za mirovinu počinje nakon 45. godine života jer se s takvim stavom teško može očekivati kvalitetna mirovina koja će jamčiti veći standard.
Istraživanje je pokazalo da 48% zaposlenih u mirovini očekuje niži standard, a 40% smatra da će taj standard biti puno niži i od standarda "novih umirovljenika" koji primaju 18% niže mirovine od prosjeka.
Ipak, nadaju se da će kada im radni odnos prestane živjeti od honorarnih poslova, pomoći djece i obitelji, honorarnih poslova i na koncu štednje iz trećeg stupa.
S druge strane, mlađi ispitanici smatraju da će svoje stare dane dočekati bez financijske pomoći bližnjih. Inače, umirovljenici uglavnom smatraju da im prihodi koje ostvaruju nisu dostatni za kvalitetan život, dok suprotno misli tek 11% ispitanih.
I dok je istraživanje pokazalo da i građani smatraju kako treba povećati izdvajanja za drugi mirovinski stup, dr. Danijel Nestić s Ekonomskog instituta kaže kako prije toga treba riješiti probleme novih i starih umirovljenika te definirati i precizirati formule izračuna mirovine.
(V.K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik