Zakon o zdravstvenom osiguranju zaštite zdravlja na radu trebao bi u potpunosti zaživjeti za nepunih mjesec dana. Do tada bi svi radnici trebali imati posebnu zdravstvenu iskaznicu i pripadajućeg liječnika kako bi se osigurala prevencija, praćenje i liječenje ozljeda na radu i profesionalnih bolesti.
Međutim, provedba zakona još nije započela, između ostalog i zato što nema ni doktora medicina rada niti novca za skupu provedbu drugih odredbi zakona.
Razlog je to zbog kojeg Vlada planira povećati stopu doprinosa kojeg će poslodavci morati uplaćivati za osiguranje zaštite na radu, čime će prekršiti dogovor sa socijalnim partnerima na osnovi kojeg je zakon izglasan.
No prije provedbe svih zakona, potrebno je utvrditi mrežu doktora, standarde i normative liječenja te plan zdravstvene zaštite.
Prema tom planu, specijalisti medicine rada bi osim pregleda radnika pratili i zdravstveno stanje te kontrolirali uvjete rada na radnim mjestima, pružali pomoć na mjestu ozljede i pratili i analizirali ozljede i profesionalna oboljenja.
Najveći problem tome je mali broj specijalista medicine rada, a od 1996. godine ukinuta je i specijalizacija medicine rada, tako da su i preostali specijalisti prosječno stari više od pedeset godina.
Na kraju ispada kako u Hrvatskoj danas postoji 164 specijalista medicine rada koji bi trebali provoditi zdravstvenu zaštitu za 1,5 milijuna zaposlenih.
(V.K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik