Prema strategiji razvoja tekstilne industrije koju će uskoro predstaviti Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva, u Hrvatskoj će se morati reducirati broj zaposlenih u toj industriji.
Bez posla ostati će prema procjeni granskog sindikata između 2.000 i 2.500 zaposlenih u idućih nekoliko godina.
Strategija se odnosi na petogodišnje razdoblje, a učinci mjera sežu do 2015. godine pa će se u kadrovskom restrukturiranju koje u prvoj fazi predviđa taj dokument napraviti rezovi gdje će najveći dio troška biti namijenjen otpremninama.
Tek nakon te faze trebala bi rasti sredstva za izdvajanja u znanje i nove tehnologije te stvaranje robnih marki, a što će opet zahtijevati novo zapošljavanje.
U međuvremenu i prema procjeni Sindikata tekstila, obuće, kože i gume Hrvatske neki će zaposleni morati otići u mirovinu, a neki će napustiti posao, ponajprije zbog loših uvjeta rada i malih plaća.
Osim toga, sindikat TOKG se boji usvoji li se Prijedlog zakona o minimalnoj plaći što ga je u saborsku proceduru uputio Savez samostalnih sindikata Hrvatske kako će još veći broj ljudi otići na ulicu.
Zamjenik predsjednice Sindikata TOKG Josip Zidanić kaže da će sindikati nakon donesene strategije kroz gransko-kolektivne ugovore definirati plaće koje će biti veće od sadašnjih te poriče potrebu za novim Zakonom o minimalnim plaćama jer to bi za ovu industriju značilo povećanje plaća i do 80 posto.
To bi pak u konačnici rezultiralo masovnim otpuštanjima radnika. U industriji tkanina, odnosno tekstila u travnju ove godine neto plaća iznosila je 2.832 kune, a bruto 3.872, dok su proizvođači odjeće imali manje - neto plaću od 2.439 kuna i bruto od 3.281 kunu.
Drugim riječima, dok zaposleni u Hrvatskoj imaju bruto plaću po satu u prosjeku od 40 kuna, a u prerađivačkoj industriji to su 34 kune, ona je upola manja kod tekstilnih radnika.
U proizvodnji tkanina, odnosno tekstila bruto satnica je 23, a konfekcije i odjeće 19 kuna. Država je i prije iskazala volju za pomoći, u prvom redu u obliku poticaja, no oni su bili toliko mali da nisu mnogo pomogli.
Ukupno, za sve je iz proračuna bilo izdvojeno u dvije godine po 20 milijuna kuna koje su primile dvije stotine tvrtki.
(A.T.)
Izvor:
Poslovni dnevnik