U prošloj je godini i dalje bila vidljiva diskriminacija pri zapošljavanju i edukaciji, pokazuju podaci Europske agencija za temeljna prava (FRA), a u mnogim je zemljama EU zabilježen i porast rasne diskriminacije.
U "Izvješću o rasizmu i ksenofobiji" se analizira 27 Nacionalnih žarišnih točaka (NFP), koje se tiču pravnih pitanja, zaposlenja, edukacije, stanovanja, kriminala, itd.
Iako autori ističu kako zemlje članice ulažu znatne napore na primjeni direktiva EU o rasnoj jednakosti, pojedine zemlje i dalje zaostaju po pitanju jednakosti. Nadalje, posljednje Eurobarometrovo istraživanje pokazuje kako samo trećina građana EU poznaje svoja prava i znaju prepoznati kada su postali žrtve diskriminacije ili zlostavljanja.
Agencija upozorava kako je problem diskriminacije na radnim mjestima bio vidljiv i prošle godine, iako većina zemalja pokazuje značajan napredak na rješavanju ovog problema. U tom smislu vodeće zemlje EU rade na što učinkovitijem usvajanju europskih mjera protiv diskriminacije.
Uz to, istraživanja po zemljama članicama ukazala su i na konkretne činjenice koje pridonose diskriminaciji, poput onog u Švedskoj gdje su osobama s arapskim imenima znatno otežane šanse za dobivanje posla. Zabrinjavajuće je pak kako šanse rastu samo promjenom imena.
Nadalje, navodi se kako su u Francuskoj, Češkoj i Mađarskoj poslodavci kandidatima za posao govorili da su natječaji završeni, samo zato što su pripadnici etničkih manjina.
Autori ističu kako je pozitivan pomak vidljiv i na polju edukacije, s obzirom da je borba protiv diskriminacije u obrazovanju sve vidljivija među pojedinim zemljama članica u koju se uključuje i civilni sektor. Međutim postojeće mjere nisu učinkovite onoliko koliko bi trebale biti, a posebno je vidljiv nedostatak potpunog pristupa obrazovanju koje je svima dostupno.
(V.K.)
Izvor:
EurActiv