Sve do nedavno, regije poput Istočne Europe, Kine, Indije i Latinske Amerike proizvodnim su kompanijama sa Zapada predstavljale dobru priliku za snižavanje troškova proizvodnje putem zapošljavanja jeftine radne snage te pristupačnijih cijena sirovina i proizvodnih dijelova.
No danas se sve više doživljavaju kao mjesta za uspostavu lokalnih podružnica koje će se baviti složenim proizvodnim operacijama, istraživanjem i razvojem te djelatnostima prodaje i marketinga.
Pokazuje to istraživanje "Inovacije na tržištima u rastu" koje je provela konzultanstka kuća Deloitte, nad 446 menadžera i direktora proizvodnih kompanija iz 31 zemlje diljem svijeta.
Naime, na tržišta u rastu danas otpada 43% svjetskog izvoza i preko polovice svjetske potrošnje energije. Dok je u razvijenim ekonomijama BDP tijekom proteklih pet godina rastao prosječnom stopom od 2,3%, na tržištima u rastu njegov je godišnji porast dosegao gotovo 7 posto.
Iako 41% proizvodnih kompanija obuhvaćenih istraživanjem već djeluje na području Istočne Europe, gotovo polovica ih planira značajno širenje poslova tijekom sljedećih 5 godina.
Što se tiče investicija, najviše proizvodnih tvrtki prisutnih u regiji planira veća ulaganja prvenstveno u prodaju i distribuciju (81%), zatim proizvodnju (43%), a u porastu su i ulaganja u istraživanje i razvoj (28%).
Naravno, po novootvorenim pogonima i investicijama na tržištima u rastu prednjači Kina, u kojoj danas djeluje 60% proizvodnih tvrtki, dok ih čak 80% planira daljnje krupne investicije u proizvodnju.
Premještanje zahtjevnijih poslovnih aktivnosti na tržišta u rastu rezultiralo je i nemilosrdnom konkurencijom u domeni ljudskih resursa.
Tvrtkama-investitorima sve je teže pronaći i zadržati kvalificirane djelatnike, a svoje strategije upravljanja ljudskim resursima moraju prilagođavati specifičnostima i običajima svakog tržišta.
"Na području Istočne Europe poslodavcima sa Zapada najviše poteškoća predstavlja pronalaženje kvalitetnog menadžerskog kadra i inženjera, dok najmanje problema imaju sa zapošljavanjem ljudi u sektoru marketinga i prodaje. Vještine koje istočnoeuropskim zaposlenicima najviše manjkaju jesu liderstvo, menadžerske sposobnosti, ali i dobro poznavanje engleskog jezika", ističe Krešimir Sečak, viši menadžer u Deloitteovom odjelu poslovnog savjetovanja.
Iako tržišta u rastu obećavaju goleme poslovne mogućnosti, ona su i prepuna rizika.
Među njih se, među ostalim, ubrajaju slaba zaštita intelektualnih prava, nesigurno političko okružje, korupcija te komplicirane zakonske regulative.
Pa ipak, čak polovica proizvodnih kompanija priznaje da nije provela detaljnu procjenu rizika prije ulaska na neko tržište u rastu, već se radije pouzdaje u svoju sposobnost upravljanja rizicima na licu mjesta. (V.K.)