Prema cijenama osnovnih prehrambenih proizvoda i drugim troškovima života, Pula, Vukovar, Dubrovnik i Zadar najskuplji su hrvatski gradovi.
Četveročlana obitelj u najskupljoj Puli godišnje će za život trebati oko 88.000 kuna, dok isti ti troškovi u najjeftinijem Varaždinu dođu oko 70.000 kuna, odnosno 18.000 kuna manje.
Cijene hrane i osnovnih prehrambenih proizvoda, na koje hrvatski građani troše trećinu svojih primanja, najniže su u najjačim ekonomskim centrima Zagrebu i Rijeci, a najviše u Vukovaru, gdje je košara istih proizvoda skuplja za 700 kuna mjesečno.
Autor potrošačke košare, ekonomski savjetnik NHS-a Goran Bakula, ističe da je Vukovar skup zato što su ga zaobišli veliki trgovački centri, nema konkurencije među trgovcima pa su i cijene visoke. Lokalno stanovništvo standard krpa odlaskom u Osijek ili pak u Srbiju, gdje je sve jeftinije.
Pulu je također zaobišao prvi val šoping centara, pa lokalni trgovci nisu izloženi konkurenciji kao u Zagrebu i Rijeci.
Brodsko-posavska županija s manje od 3.800 eura BDP-a po stanovniku najsiromašnija je hrvatska županija, za 200 eura siromašnija od Vukovarsko-srijemske, ali bez obzira na to, stanovnici Slavonskog Broda godišnje za osnovne troškove života trebaju tek 3.000 kuna manje od Zagrepčana gdje je BDP po stanovniku tri i pol puta veći nego u Slavonskom Brodu.
Posljednje istraživanje UNDP-a o kvaliteti života u Hrvatskoj potvrdilo je da stanovnici istočne Slavonije i kontinentalnog dijela Hrvatske (Bjelovar, Karlovac i Sisak) najlošije žive, dok s druge strane najkvalitetnije žive Zagrepčani i Istrani. (A.T.)
Izvor:
Večernji list