Povodom Međunarodnog dana zaštite i zdravlja na radu, ILO upozorava se godišnje na radu ozljedi 270 milijuna radnika
Svake godine dogode se milijuni ozljeda na radu, odnoseći ljudske žrtve i ostavljajući mnogo osoba s invaliditetom, što izravno šteti gospodarstvu i društvenom razvoju, upozorio je glavni tajnik Međunarodne organizacije rada (International labour organization – ILO) Juan Somavia.
Prema procjenama ILO-a, više od 2 milijuna smrtnih slučajeva u svijetu uzrokovano je nesrećama na radu, a ta se brojka neprestano povećava. Također, svake godine oko 270 milijuna ljudi zbog zadobivenih ozljeda jedno je vrijeme nesposobno za rad, dok 160 milijuna radnika pati od profesionalnih bolesti.
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana zaštite i zdravlja na radu (28. travanj) ILO je izdao publikaciju pod nazivom "Moj život, moj rad, moj posao, moj siguran posao: Upravljanje rizikom na radnom mjestu". Osim već tradicionalnih upozorenja i preporuka kojima je moguće unaprijediti sustav zaštite radnika, ova publikacija donosi i konkretne korake pomoću kojih se može umanjiti rizik od ozljeda.
Inovativni pristup sigurnosti
Kao prvo, rizik je potrebno svesti na najmanju moguću mjeru i to pomoću razvijanja inovativnih pristupa zaštiti radnika. Primjerice, u proizvodnji je moguće štetne kemikalije zamijeniti onima manje štetnima koje imaju isti učinak. Također, buku i ostale nepovoljne faktore lako je umanjiti ukoliko se u gradnji počnu koristiti kvalitetniji materijali.
Kako bi se rizik umanjio radnicima je potrebno omogućiti primjerenu zaštitnu opremu i pravilno im osigurati radnu okolinu. Unaprjeđenje procesa planiranja ključno je kako bi se radnicima osigurala potrebna zaštita na radu, a to se posebice podrazumijeva u poslovima gdje se radnici susreću sa štetnim tvarima. Oznake za opasnost na radnim mjestima su učinkovite, ali su potpuno djelotvorne samo ako se kombiniraju s ostalim sigurnosnim mjerama.
Praćenje ozljeda
Istovremeno, radnicima je potrebno osigurati i neprestano održavati zaštitnu opremu, kako bi se otklonio negativan utjecaj vanjskih faktora i zaštitilo njihovo zdravlje. Međunarodna organizacija rada ističe kako je uz spomenute mjere potrebno povećati ulaganje u obrazovanje radnika te omogućiti bolju komunikaciju kako bi se određeni rizici pravovremeno otkrili i umanjili.
Donošenje odgovarajućih mjera na državnoj razini, dužnost je svake zemlje, upozorava ILO napominjući kako je zdravstvene sustave potrebno unaprjeđivati prema međunarodnim standardima. Kako bi sustav ispravno funkcionirao, potrebno je uvesti sustavno prikupljanje i praćenje podataka o ozljedama na radu, što će znatno pojednostaviti strateško planiranje na razini država, napominje se u izvješću.
Poticaji za stvaranje zdravijeg i sigurnijeg okruženja za zaposlenike bit će glavna tema 18. Svjetskog kongresa o sigurnosti i zaštiti na radu koji će se od 29. lipnja do 2. srpnja održati u Seulu. (V.K.)
Izvor:
ILO