Većina fakulteta u Zagrebu neće priznavati državnu maturu, već će budući studenti morati polagati i prijemne ispite, dok na sveučilištima u Puli, Dubrovniku i Osijeku ni jedan studij neće zadržati prijemni
Ministarstvo znanosti i obrazovanja najkasnije idući tjedan objavit će podatke o tome koji će fakulteti i visoke škole u akademskoj godini 2010./2011. u cijelosti priznavati državnu maturu, odnosno na kojim će se fakultetima uz maturu morati polagati i razredbeni ispit.
Brošuru u kojoj se nalaze odluke svih visokoškolskih institucija izradio je Rektorski zbor. Prema njemu većina će fakulteta maturu priznavati kao jedini element upisa, dok će prijemni zadržati tek 10-ak posto fakulteta. Uglavnom, riječ je o fakultetima u sastavu zagrebačkog sveučilišta.
Donosi se pravilnik
Nedostatak informacija o tome koji će fakulteti priznavati maturu i u kojoj mjeri bio je i jedan od razloga učeničkog prosvjeda. Prema najavama iz Ministarstva, svi će učenici 2010., za kada je odgođena matura, obvezno morati položiti ispit iz hrvatskog, stranog jezika i matematike te još jednog predmeta po izboru, ovisno o fakultetu koji žele upisati.
Predmeti koji će se polagati na maturi bit će propisani posebnim Pravilnikom o maturi koji kasni već dvije godine.
Državni tajnik prof. dr. Radovan Fuchs je rekao kako će, bez obzira na to što svi fakulteti nisu dostavili podatke o tome kako će 2010. priznavati maturu, Ministarstvo u javnost izaći s trenutno raspoloživim podacima.
"Vjerojatno ćemo sve podatke već idući tjedan staviti na svoj web", rekao je Fuchs. Na popisu fakulteta koji Ministarstvu nisu dostavili svoje izjave najviše je zagrebačkih.
Fakulteti koji će zadržati prijemni
Prijemni će ispit uz maturu zadržati i Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu. Na sveučilištima u Puli, Dubrovniku i Osijeku ni jedan studij neće zadržati prijemni. U Rijeci posebne će provjere provoditi pojedini studiji u sklopu Filozofskog fakulteta, Učiteljski fakultet te Akademija primijenjenih umjetnosti. Studenti koji na riječkom Medicinskom fakultetu žele upisati studij organizacije, planiranja i upravljanja u zdravstvu obavezno će proći psihologijsko testiranje i "motivacijski razgovor". Medicina u Rijeci kao ni Pravo nemaju prijemni.
Prijemni neće imati ni medicinski fakulteti na drugim sveučilištima. Izuzetak je zagrebački medicinski fakultet koji, prema riječima dekanice prof. dr. Nade Čikeš, o tome još nije donio odluku. Inače, na Veterini su donijeli odluku da neće imati prijemni. Prijemni će zadržati i kineziološki fakulteti u Splitu i Zagrebu.
U Splitu prijemni će se polagati i za pojedine studije unutar Filozofskog fakulteta, a mogućnost polaganja prijemnog zadržao je i Građevinsko-arhitektonski fakultet.
Od fakulteta u sastavu zagrebačkog sveučilišta prijemni će zadržati i Učiteljski fakultet, Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Akademija likovnih umjetnosti, Fakultet organizacije i informatike u Varaždinu te Arhitektonski fakultet. (A.T.)
Izvor:
Jutarnji list