Voditelji odjela za ljudske resurse u nekim od najuspješnijih kompanija, u svojoj su se karijeri bavili potpuno drugim poslovima
Predsjednici i potpredsjednici odbora za upravljanje ljudskim resursima u najpoželjnijim američkim kompanijama predstavljaju mješavinu različitih edukacijskih i profesionalnih usmjerenja, a jedino zajedničko obilježje im je – strast prema poslu.
Potpredsjednik za ljudske resurse u Googleu, na ovu je poziciju došao iz sektora koji nema veze s ljudskim resursima. Laszlo Bock (35) radio je četiri godine u međunarodnom savjetničkom društvu McKinsey&Co., a nakon toga tri godine u General Electricu.
Zadovoljstvo zaposlenika
Danas se pak brine o zadovoljstvu više od 16.000 zaposlenika i zapošljavanju novih djelatnika, a pod njegovim vodstvom zadovoljstvo zaposlenika sve je veće.
Potrebno je istaknuti da je upravo u vrijeme Bockova rukovođenja ljudskim resursima, Google već drugu godinu za redom zauzeo prvo mjesto na listi najboljih poslodavaca u SAD-u i 4. na listi najpoželjnijih američkih kompanija. Međutim, stvaranje idealnog okruženja ne garantira automatski i veliki interes ulagača, a niti veliku zaradu.
Briga za 2,5 milijuna zaposlenih
Potrebno je istaknuti da predsjednici i potpredsjednici odbora za upravljanje ljudskim resursima u 20 najpoželjnijih američkih kompanija brinu o zadovoljstvu ukupno 2,5 milijuna zaposlenika, većina ih je mlađa od 50 godina, sedam je žena, sedam ih ima MBA diplome, šest ih ima druge magisterije, dvoje ih ima doktorat, a još dvije ih sjedi u odborima nekih drugih velikih kompanija.
Četvero, uključujući i Rumunja Bocka su useljenici. General Electric je Johna Lyncha doveo iz Velike Britanije, Kaye Foster-Cheek koja upravlja ljudskim resursima u Johnson&Johnsonu u 22. se doselila sa Barbadosa, a Moheet Nagrath koji radi kao HR manager u Procter&Gambleu je rođen i školovao se u Indiji.
Do pozicija voditelja za ljudske resurse svih je 20 menadžera došlo kroz druge sektore. Tako je Lisa Brummel iz Microsofta prije preuzimanja odjela ljudskih resursa radila kao product manager, dok je Allen Hill iz poštanske kompanije UPS radio kao gradski vijećnik, a Ernst Baumann iz BMW-a kao voditelj proizvodnje.
Ponuda Googlea
Laszlo Bock iz Googlea, možda je najbolji primjer obrazovne i poslovne šarolikosti, s obzirom na poziciju na kojoj radi.
On je tri godine studirao međunarodne odnose na fakultetu Pomona u Kaliforniji, a kasnije je na Yale-u završio postdiplomski MBA studij iz razvoja međunarodne strategije poslovanja. Nakon toga, četiri je godine radio u McKinseyu kao konzultant za tehnološke tvrtke i dionička društva, a radeći sa vrhunski stručnjacima naučio je kako se grade i jačaju kompanije te zarađuje veliki novac.
Najzanimljiviji dio njegova posla bio mu je briga o ljudima i upravljanje promjenjivim procesima, pa se počeo javljati na natječaje za rad u odjelima ljudskih resursa brojnih kompanija. Dobio je posao u General Electricu, a 2006. ga je nazvao headhunter s ponudom od Googlea.
On se danas nalazi u Googleovom 13-članom menadžment odjelu za upravljanje ljudskim resursima, u kojem sjedi pet osoba s doktoratom, pet osoba s MBA diplomom, tri magistra znanosti i dvoje koji pripremaju doktorat. (V.K.)
Izvor:
Workforce management