Prve tajne laboratorije osnovao je američki Lockheed Martin kako bi razvijao napredne avione
Stvaranje konkurentske prednosti u današnjem je poslovanju imperativ gotovo svih kompanija. U tu svrhu osnivaju se čak i zasebni odjeli čiji je glavni cilj istraživanje i razvoj novih proizvoda.
Slobodni prijevod američkog naziva ovakvih odjela ("skunkworks") označavao bi mjesto na kojem se odvijaju mutni ili čudni poslovi, ali riječ je tek o odjelima koji su dizajnirani tako da potiču zaposlenike na kreativno razmišljanje, dok se "mutnima" može smatrati tek smišljanje proizvoda daleko od očiju javnosti i ostalih zaposlenika.
Onima koji su izabrani za rad u takvim uvjetima daje se apsolutna sloboda u kreativnosti. Inače, sam naziv preuzet je iz stripa "Li'l Abner", američkog crtača Al Cappa.
Preveliki troškovi
Prvi ovakav odjel osnovan je u američkoj tvornici Lockheed Martin 40-ih godina prošlog stoljeća u sklopu zrakoplovnog odjela, a glavni cilj mu je bio razvoj novog nadzvučnog borbenog aviona koji je mogao konkurirati onima proizvedenim u njemačkom Messerschmittu.
Lockheedov projekt pokazao se iznimno uspješnim te je kroz određeno vrijeme razvijen niz inovacija na području aeronautike, kao i poznati špijunski avion U2.
Iako su nakon toga mnoge velike kompanije krenule kopirati ovaj koncept, on se ubrzo našao na udaru kritika jer se doživljavao tek kao centar za stvaranje troškova. Međutim, u 21. stoljeću ideja je ponovno oživjela, iako u pomalo drugačijem obliku.
Kreativno okruženje
Šareni zidovi i mnoštvo boja, otvoren prostor bez pregrada i udaljenost od sjedišta tvrtke glavno je obilježje modernih laboratorija za kreativno stvaralaštvo. Primjerice, razvoj novih tehnoloških gadgeta poput novih modela mobitela, odvija se upravo u takvim postrojenjima.
Međutim, očekivanja kompanije od ovakvih odjela također su se promijenila. U današnje vrijeme, znanstvenici nisu prepušteni nesmetanom razmišljanju već moraju održavati stalni kontakt s odjelom marketinga, dizajna i financija kako bi znali koliko novca smiju potrošiti na istraživanje i razvoj.
Rad u laboratoriju je poziv
Istovremeno, njihov zadatak nije smisliti proizvod koji će fascinirati konkurenciju, kao što je to bilo nekada, već smiliti proizvod koji će fascinirati korisnike konkurentskih proizvoda i usluga.
Na koji će način koncept biti primijenjen odlučuje sama kompanija. Dok neke mogu svoje znanstvenike angažirani na dulji rok, malezijska zrakoplovna kompanija Malaysia Airlines primjerice, svoje stručnjake angažira na kraća razdoblja.
U njihovim, kako ih nazivaju "laboratorijima" male grupe stručnjaka okupljaju se na ad hoc bazi, a glavni zadatak im je rješavanje trenutnog problema, primjerice podizanja prihoda.
O kakvom je izazovu i poslovnoj prilici riječ, najbolje je opisao izvršni direktor Malaysia Airlinesa koji je rekao da rad u laboratoriju "nije posao, već poziv". (V.K.)
Izvor:
The Economist