Radni tjedan u Kini može trajati 100 sati, a često se ne poštuju pravila o zaštiti na radu
Brojne multinacionalne kompanije koje posluju u Kini suočavaju se s pritiskom kineske vlade koja traži formiranje sindikata radi zaštite prava tamošnjih radnika.
Dio analitičara vjeruje da će najveća tamošnja sindikalna središnjica, po mnogima monopolist, ugroziti poslovanje inozemnih kompanija. Pravnici tvrtke Baker&McKenzie, zaduženi za kinesko radno zakonodavstvo, kažu da su dosad uprave stranih kompanija imale neograničenu autonomiju u pitanju odluka vezanih uz radnike, no da će sada morati pregovarati s radnicima o brojnim stvarima, a ne samo o nadnicama.
Nova pravila
Iz sindikata poručuju da će novi zakon obuhvatiti i kineske kompanije te da nema govora o diskriminaciji.
Radni tjedan u Kini može trajati 100 sati, a često se ne poštuju pravila o zaštiti na radu, naravno, ako uopće postoje. Zagađenje je također problem kojeg je označila kineska Vlada.
Dugo smatrana slabom i neefikasnom, sindikalna središnjica ovaj je tjedan poručila kako ima 200 milijuna članova te da će usko surađivati s vladajućom Komunističkom partijom.
Stručnjaci su u ovom trenutku podijeljeni o budućoj snazi sindikata. I dok dio tvrdi da će velike kompanije naći načina za izbjegavanje strožih pravila te da novoformirani sindikat nema iskustva u pregovorima, drugi ističu da će nakon formiranja sindikati naći način za pregovore s multinacionalnim korporacijama, a poziciju sindikata mogla bi osnažiti i važnost kineskog tržišta.
Iz kineske sindikalne središnjice su poručili kako će do kraja mjeseca 80 posto od 500 najvećih stranih kompanija, koliko ih ima u Kini, organizirati sindikate. (A.T.)
Izvor:
Poslovni dnevnik