Po HUP-ovoj računici hrvatski radnik bez ijednog dana bolovanja godišnje ne radi 140 dana i odradi 1.600 radnih sati, što je među najmanjim brojem radnih sati u Europi
Hrvatska udruga poslodavaca (HUP) smatra da izmjene Zakona o radu i smanjenje neporeznih nameta moraju voditi financijskom rasterećenju gospodarstva, rečeno je na današnjoj HUP-ovoj konferenciji za novinare.
"Aktualno stanje na tržištu rada i radno zakonodavstvo nisu dobili dobre ocjene Europske komisije i Svjetske banke", kazao je predsjednik HUP-a Damir Kuštrak, dok direktorica radno- socijalnih poslova HUP-a Jasna Kulušić ističe da je Hrvatska zemlja s izuzetno čvrstim odredbama na tom području.
8 sati prekovremenog rada
Napominje pritom da primjerice kod otkazivanja radnog odnosa poslodavac mora slijediti 28 koraka u proceduri te da su mu u hrvatskom radnom pravu zapriječena 142 prekršaja.
Posebnu kritiku čelnici HUP-a upućuju odredbama o radnom vremenu, tvrdeći da je Hrvatska jedna od rijetkih zemalja u kojima je polusatna stanka uključena u plaćeno radno vrijeme. Po HUP-ovoj računici hrvatski poslodavci za plaćanje polusatne stanke godišnje potroše 5,5 milijardi kuna.
U pregovorima sa sindikatima i Vladom HUP će se, rečeno je na konferenciji, zalagati za 40-satno radno vrijeme uz mogućnost još 8 sati prekovremenog rada, uklanjanje stanke iz radnog vremena, pojednostavljenje procedura zapošljavanja i otkazivanja radnika te godišnje odmore u trajanju od 4 tjedna u koje bi bile uključene subote, nedjelje, državni praznici i vjerski blagdani koji su neradni dani.
Kako je upozorio Damir Kuštrak, povećanjem sadašnjih 18 na minimalnih 24 radna dana godišnjih odmora, uz 13 neradnih dana i 104 subote i nedjelje, hrvatski radnik bez ijednog dana bolovanja godišnje ne radi 140 dana i odradi 1.600 radnih sati, što je među najmanjim brojem radnih sati u Europi.
5-postotno smanjivanje nameta
Drugo područje na kojem HUP očekuje smanjenje financijskog pritiska na poslovanje je smanjenje neporeznih nameta kojima se iz gospodarstva po podacima HUP-a godišnje uzima oko 12 milijardi kuna.
Takvih je nameta pobrojano 245, kaže Damir Kuštrak te naglašava da HUP očekuje od Vlade akcijski plan za njihovo smanjivanje. HUP bi bio zadovoljan, kaže, kad bi se financijsko opterećenje iz tih nameta smanjivalo godišnje za najmanje 5 posto.
Prema podacima koje je HUP prikupio među članstvom, najmanje logični i ekonomski upitni neporezni nameti su članarina u Hrvatskoj gospodarskoj komori, naknada za Turističku zajednicu, naknada za vode, spomenička renta i uplate za općekorisne funkcije šuma. (Hina)