Zbog problema u pronalaženju kvalitetnih kadrova, Ceh ugostitelja i turističkih djelatnika HOK će tražiti od Vlade da se omogući neograničeni uvoz radne snage za potrebe ugostiteljstva i turizma
Omogućavanje neograničenog uvoza kvalitetne radne snage za potrebe ugostiteljstva i turizma te smanjenje PDV-a u ugostiteljstvu na 6 posto, neki su od zahtjeva iz deset zaključaka 21. kongresa ugostitelja i turističkih djelatnika Hrvatske obrtničke komore održanog u Opatiji.
Na dvodnevnom je kongresu oko 550 sudionika razmatralo pitanja izobrazbe kadrova, zapošljavanja, nove zakonske regulative, zabrane pušenja i financiranja ugostiteljske djelatnosti, a usvojeni su zaključci predstavljeni na konferenciji za novinare.
Ceh ugostitelja i turističkih djelatnika HOK, zbog problema u pronalaženju kvalitetnih kadrova, tražit će od Vlade da se omogući neograničeni uvoz radne snage za potrebe ugostiteljstva i turizma, te njihovo zapošljavanje po potrebi, na temelju ugovora o djelu. Sa skupa je također upućen i zahtjev za smanjenje PDV-a u ugostiteljstvu na 6 posto i priznavanje troškova reprezentacije u stopostotnom iznosu.
Protiv potpune zabrane pušenja
Obrtnici su također predložili izmjenu Zakona o turističkim zajednicama i uključivanje njihovih predstavnika u rad turističkih vijeća te najavili da će nastaviti aktivnosti u vezi sa zabranom pušenja u ugostiteljskim objektima.
Predsjednik Ceha ugostitelja i turističkih djelatnika HOK-a Vili Šaina je, govoreći o zabrani pušenja, ponovio prijedloge da se u dijelu ugostiteljskih objekata pušenje ipak dozvoli.
Na kraju je zaključeno da HOK traži omogućavanje neograničenog uvoza radne snage, bez obzira od kuda ona dolazila, uz uvjet da je riječ o kvalitetnim i stručnim ugostiteljskim radnicima, pojasnio je Šaina dodavši da se događa da sezonski radnici često ucjenjuju obrtnike te da neki sezonski rad shvaćaju kao godišnji odmor i zabavu. (Hina)