U slučaju većih potresa u tekstilnoj industriji zaposleni u Zagrebu ipak imaju više mogućnosti za pronalaženje posla u uslužnim djelatnostima ili trgovini, nego njihove kolege u drugim županijama
Smanjenje plaća i broja zaposlenih mjere su kojima najveće međunarodne kompanije nastoje ublažiti posljedice svjetske krize i gubitka poslova, a za njima će, procjenjuju ekonomski analitičari, posegnuti i hrvatske tvrtke, naročito u tekstilnoj, drvnoj i građevinskoj industriji, piše Jagoda Marić u Novom listu.
Poseban problem je i to što te industrije zapošljavaju radnu snagu niže obrazovne strukture pa teže mogu pronaći posao izvan svoje djelatnosti.
Zagreb možda u prednosti
Stanje je trenutno najgore u tekstilnoj industriji koja je kako tvrtki Hrvatska udruga poslodavaca već izgubila četiri tisuće radnih mjesta, a ako gubitak poslova postane trend on neće moći zaobići ni zagrebačko gospodarstvo, makar je riječ o najvitalnijem dijelu domaće ekonomije.
Iako Zagrepčani, pogotovo u industrijama kao što je tekstil, neće biti ništa zaštićeniji od gubitka radnog mjesta, čini se da ipak imaju veću mogućnost zapošljavanja, makar i privremenog.
"Što se tiče tekstilne industrije ona je u Zagrebu i Zagrebačkoj županiji odavno prošla svoju katarzu", napominje predsjednica Sindikata tekstila, obuće, kože i gume Svjetlana Šokčević, pa su prije šest, sedam godina ugašene velike tvrtke iz te industrije, uz nekoliko manjih privatnih poduzeća, ostalo Kamensko s oko 900 radnika, te Goričanka s dvjestotinjak zaposlenih.
I graditeljstvo očekuje pad
U slučaju većih potresa u tekstilnoj industriji zaposleni u Zagrebu, napominje Šokčević, ipak imaju više mogućnosti za pronalaženje posla u uslužnim djelatnostima ili trgovini, nego njihove kolege u, primjerice, Varaždinskoj, Međimurskoj ili Krapinsko-zagorskoj županiji.
"Iskustvo pokazuje da radnice iz tekstilne industrije uvijek mogu pronaći posao u hotelima kao pomoćno osoblje ili u trgovini. Stanje je u zagrebu bolje jer Zagreb ima svojstvene amortizere ako se dogodi potres u nekoj pojedinačnoj industriji", kaže Šokčević.
Na te "amortizere" računaju i u građevinskoj industriji ako se pokaže točnim prognoza da će u sljedećoj godini graditeljstvo doživjeti najveći pad. U trgovini i ugostiteljstvu, odnosno turizmu doista vjeruju da u Zagrebu mogu ublažiti pad zaposlenosti, te da kolegama iz drugih sektora mogu poslužiti kao privremeni osigurači.
Predsjednica sindikata trgovine Dragica Mišeljić procjenjuje da zbog pada potrošnje neće doći do smanjenja zaposlenih u tom sektoru u Zagrebu, jer bi to onda značilo da kriza nije sektorska nego da je u cijeloj zemlji došlo do masovnih otpuštanja. (A.T.)
Izvor:
Novi list