Osim što je potrebno donijeti rebalans proračuna i smanjiti pojedine proračunske rashode, u recesiji se mora raditi i nedjeljom
Stručnjaci Ekonomskog instituta u srijedu će pred Vladinim Ekonomskim vijećem predstaviti svoj prijedlog antirecesijskih mjera. Dotad ne žele u javnost, ali nakon što je Vijeće zaključilo da Hrvatska ne može slijediti primjer zemalja što se protiv recesije bore poticanjem potrošnje i povećavanjem deficita, jasno je da će hrvatski odgovor ići u suprotnom smjeru, piše Deana Knežević u Večernjem listu.
Institut će poput poslodavaca i nekih političkih stranaka također predložiti rebalans proračuna i smanjivanje pojedinih proračunskih rashoda.
Zamrzavanje plaća
S obzirom na to da se procjenjuje kako će prihodi biti barem oko 3 milijarde kuna manji od planiranih, smatra se da nikako nije vrijeme za povećavanje plaća u državnoj upravi, ali bi o tome trebalo ponovo pokušati postići socijalni konsenzus.
Također, vrijeme nije povoljno ni za pojedine infrastrukturne projekte, no u Institutu su vodili računa o tome da o državnim ulaganjima ovisi kolika će biti stopa gospodarskog rasta.
Sugovornik Večernjeg lista koji je želio ostati anoniman, tvrdi da su ti prijedlozi realniji od drugih što se ovih dana nude, no nije sigurno da će ih političari prihvatiti.
"Jasno nam je da se mora ići u rebalans proračuna. Ali ako to učinimo već sada, možda ćemo ga za dva mjeseca opet morati mijenjati", rekao je sugovornik iz Vlade.
Skuplje telefoniranje mobitelom
To se pak poklapa s procjenama iz stručnih krugova, prema kojima će Vlada biti sklonija "light" verziji antirecesijskih mjera, dok bi se s kresanjem proračunskih rashoda i formalnim rebalansom još malo pričekalo.
Međutim, neke bi mjere, prema procjenama sugovornika mogle proći odmah. Pretpostavke su da bi Vlada mogla prihvatiti smanjivanje doprinosa za Komoru, za Turističku zajednicu, vodni doprinos i doprinos za šume. U istom je rangu i skraćivanje rokova plaćanja između države, javnih poduzeća i poduzetništva.
Stručnjaci ističu da državu ne bi ništa koštalo, ni da odgodi zabranu rada nedjeljom. Takva formulacija možda bi bila prihvatljiva pobornicima zabrane, ali još nije sigurno da bi Vlada u tome popustila.
Među ponuđenim mjerama mogle bi se naći i trošarine na uporabu mobitela, što su neki stručnjaci Vladi predlagali još prije nekoliko godina. Samo 10 lipa na mobitelski impuls ili poruku, državi bi donijelo milijardu kuna godišnje. (V. K.)
Izvor:
Večernji list