Kako bi se riješio nedostatak liječnika, fakulteti planiraju povećati upisne kvote, a stručnjaci predlažu da studenti nakon fakulteta počnu što prije raditi
Za razliku od drugih poslodavaca koji zbog krize smanjuju broj zaposlenih, bolnice i ostale zdravstvene ustanove suočavaju se s potpuno drugim problemom – nedostatkom kadrova.
Ovih je dana najveća hrvatska bolnica, KBC Zagreb, raspisala natječaj kojim traži šest specijalista, a ravnatelj akademik Željko Reiner kaže da je to samo malen dio stvarnih potreba, piše Goranka Jureško u Jutarnjem listu.
Velika potražnja
Nove bi specijaliste rado zaposlile i druge bolnice, ali njih jednostavno nema, kao ni "običnih" liječnička. Potvrđuju to i podaci Zavoda za zapošljavanje prema kojima je na burzi samo 60-ak liječnika sa stručnim ispitom, a o velikoj potražni govori podatak da samo deset posto liječnika nakon diplome čeka posao više od mjesec dana.
Kako bi se ovaj problem riješio, predloženo je povećanje upisnih kvota, budući da se na četiri naša medicinska fakulteta godišnje upiše tek 500 studenata.
Što se tiče zagrebačkog fakulteta, predloženo je da se upiše 60 studenata više. Naravno, uz to se moraju osigurati sredstva i uvjeti kako se ne bi smanjila kvaliteta studija, objašnjava dekanica prof. dr. Nada Čikeš.
Da bi se smanjio problem nedostatka liječnika, namjerava se ukinuti obavezni jednogodišnji staž, i to već za generaciju koja je fakultet upisala u ovoj akademskoj godini.
Čeka se odluka
Možda će se pojačanim praktičnim radom za studente koji su sada na petoj i šestoj godini studija, staž skratiti za početak na šest mjeseci, kaže predsjednik Hrvatske liječničke komore dr. Hrvoje Minigo. No, o tome će odlučiti fakulteti, Ministarstvo zdravstva i Liječnička komora najvjerojatnije za nekoliko mjeseci.
Budući da je problem nedostatka specijalizacija sve veći, HZZO je nedavno na svoj trošak odobrio čak 510 specijalizacija, što će stajati 45 milijuna kuna.
U EU još teže
Premda se ne može reći da se ništa ne čini da se riješi problem nedostatka liječnika koji je iz godine u godinu sve veći, a kulminirat će ulaskom Hrvatske u EU gdje radni tjedan liječnika traje samo 42 sata zajedno s dežurstvima, teško će se izbjeći uvoz iz susjednih zemalja ako ih i tamo bude višak za koju godinu.
Prema podacima Hrvatske liječničke komore, ističe dr. Minigo, hrvatskom zdravstvu nedostaje gotovo 1200 liječnika.
"Najveća je nestašica internista i kirurga, kojih nedostaje gotovo tisuću, a doda li se tom podatku i onaj da je prosječna dob specijalista 56 godina, situacija je više nego zabrinjavajuća", naglašava dr. Minigo. Nedostatak liječnika bilježi se i u primarnoj zdravstvenoj zaštiti gdje nedostaje 150 timova obiteljske medicine, 90 pedijatara i šezdesetak ginekologa. (V. K.)
Izvor:
Jutarnji list