Minimalni životni troškovi četveročlane obitelji u ožujku su se popeli na 6.617 kuna, što je za 0,21 posto više nego u veljači, a 2,7 posto više nego u ožujku lani
Hrvatski građani ovoga su Uskrsa još zaduženiji, žive još teže i s još više strahova nego lani, a vlast i poslodavci pokazuju istu neosjetljivost na njihove probleme kao i dosad, ocijenio je danas predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata (NHS) Krešimir Sever.
Većina građana je na putu da postane sirotinja, ustvrdio je Sever na konferenciji za novinare prigodno nazvanoj "Sretan Uskrs, hrvatska sirotinjo".
Sindikalna košarica minimalnih životnih troškova četveročlane obitelji za ožujak iznosi 6.617 kuna, što je za 0,21 posto više nego u veljači, a 2,7 posto više nego u ožujku prošle godine.
Dovoljno za 73,5 posto troškova
Pokrivenost košarice prosječnom plaćom je 80,20 posto, no ako se troškovima pribroje izdaci za Uskrs, koje NHS procjenjuje na prosječno 600 kuna, pokrivenost košarice plaćom pada na 73,5 posto, rekao je Sever.
To je dodatni udar na obitelj, čak i za puko poštivanje običaja, pa ispada da više nemamo pravo ni na blagdane, dodaje Sever.
Od prošlog Uskrsa kreditna zaduženost građana porasla je 10 posto, a inozemni dug čak 17,2 posto. S druge strane, podaci o depozitima u bankama pokazuju da banke vrlo dobro posluju posuđujući građanima njihove vlastite novce.
Banke nisu prisiljene nabavljati dodatna sredstva iz inozemstva, a posluju s visokom dobiti, pa je jasno da imaju prostora za snižavanje kamatnih stopa, ustvrdio je predsjednik NHS-a.
Kriza se ne smije lomiti na najsiromašnijima
Također, podaci o poslovanju HNB-a pokazuju da je središnja banka lani ostvarila 3,39 milijardi kuna viška, a da je barem dio tih sredstava "upumpan" u revitalizaciju gospodarstva ili u proračun, ne bi trebalo smanjivati plaće javnih i državnih službenika.
Hrvatskoj je potrebna nova preraspodjela kako krizu ne bi osjećali samo oni siromašniji, dok nitko ne dira poslodavce i njihovu dobit.
"Čak i u SAD-u pozivaju na redistribuciju bogatstva, a kod nas potpuno autistični političari, ekonomisti i poslodavci žele sav teret svaliti na leđa građana", kaže Sever.
Sindikati stoga ne mogu prihvatiti vladin prijedlog za smanjenje plaća svima u državi, jer su one većini građana ionako nedovoljne za pristojan život, a nemaju ni povjerenja u vladu i poslodavce da će paziti na očuvanje standarda širokih slojeva stanovništva. (Hina)