Budući da se plaće smanjuju onima koji godinama zarađuju najmanje, štrajk se ne može izbjeći, upozoravaju sindikati
Matica hrvatskih sindikata upozorila je da podaci o plaćama za siječanj dokazuju da su zaposlenici u javnim i državnim službama "žrtve diskriminacije", jer su jedino njima odlukom Vlade plaće smanjene za šest posto, dok su ostalima plaće u prosjeku rasle 8,4 posto.
Plaće u privatnom sektoru rasle su 7,4 posto, a plaće u državnoj službi rasle su po stopi od 11,8 posto. Trenutačno je indikator plaća u javnim službama u odnosu na gospodarstvo 92 (gospodarstvo je 100), tvrde u Matici. Prije osam godina, nastavljaju, iznosio je 109, a u zapadnim zemljama iznosi od 110 do 120, piše Tea Romić u Večernjem listu.
Indikator plaća još niži
Zbog smanjenja plaća u javnim službama, u svibnju će imati dosad najniži iznos – 87, kažu u Matici hrvatskih sindikata, a zbog rasta plaća u cijeloj zemlji, do kraja godine iznosit će 80. U odnosu na vrijeme otprije osam godina, to je pogoršanje relativnog položaja 30 posto, poručuju iz Matice.
"Kao što vidimo, plaće se smanjuju onima koji su godinama najlošije plaćeni, a povećavaju se onima koji godinama imaju najbolje plaće. S takvom politikom plaća štrajk se ne može izbjeći", u oštrom priopćenju upozoravaju iz vodstva Matice hrvatskih sindikata Zdenka Gizdić i Vilim Ribić.
Privatni sektor stvara novac
Iako se slaže s tim da su neke plaće u javnom sektoru nedovoljne, glavni direktor Hrvatske udruge poslodavaca Đuro Popijač tvrdi da bi sindikati trebali znati da se plaće isplaćuju iz proračuna, da se oporezuju i da sve to stvara privatni sektor.
"Koliko god razumjeli situaciju, javni sektor mora se restrukturirati jer je javna potrošnja prerasla mogućnosti gospodarstva. Sve je to toliko veliko da gospodarstvo to jednostavno ne može financirati", objašnjava Popijač te dodaje kako vjeruje da i sami sindikati to razumiju. (V. K.)
Izvor:
Večernji list