Na referendum je izašlo 72 posto ukupnog broja članova osam sindikata prosvjete, znanosti, zdravstva, kulture i socijalne skrbi, a čak se njih 86 posto izjasnilo za štrajk
Na referendumu koji su proveli sindikati javnih službi većina članstva izjasnila se za štrajk, osim liječnika kod kojih je odaziv na referendum bio ispod 50 posto, tako da će štrajk u javnim službama početi, kako je i najavljeno, u utorak, 12. svibnja.
Na referendum je izašlo 72 posto od ukupnog broja članova osam sindikata prosvjete, znanosti, zdravstva, kulture i socijalne skrbi, a od izašlih članova čak ih se 86 posto izjasnilo za štrajk, izvijestili su sindikalni čelnici na današnjem predstavljanju rezultata referenduma.
Veliki prosvjed na Trgu bana Jelačića
Izuzetak je Hrvatski liječnički sindikat kojem se odazvalo samo 46 posto članstva pa će, iako su izašli članovi s 82 posto podržali štrajk, taj sindikat o daljnjim koracima provesti "široke i intenzivne konzultacije", najavio je njegov predsjednik Ivica Babić.
"Nastavljamo pripreme za štrajk i prosvjede s ostalim sindikatima, a pokušat ćemo pronaći formulu kako da se omogući sudjelovanje u štrajku i za oko 2000 liječnika koji su se izjasnili za to", rekao je Babić.
Ostali sindikati počet će štrajk idućeg utorka, a trajanje štrajka ovisit će o "energiji u ljudima". Također će organizirati veliki prosvjed na Trgu bana Jelačića, i to u četvrtak, 14. svibnja, ili u subotu, 16. svibnja.
Štrajk u zdravstvu neupitan
Unatoč slabom odazivu liječnika štrajk u zdravstvenom sustavu će se sigurno održati jer su se članovi druga dva sindikata, Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi i Hrvatskog strukovnog sindikata medicinskih sestara, u većini izjasnili za štrajk, rečeno je novinarima.
"Problem je što nam je Ministarstvo zdravstva uputilo popis poslova koji se ne smiju prekidati po kojem bi trebali raditi još intenzivnije nego u normalnim okolnostima", rekao je Ivica Babić.
"U školama je vrlo mala količina poslova koji se ne smiju prekidati u vrijeme štrajka, a odnose se uglavnom na specijalne škole i prihvat učenika u prve i druge razrede osnovnih škola", rekao je predsjednik Sindikata hrvatskih učitelja Zvonimir Laktašić. U ustanovama za socijalnu skrb tijekom štrajka će se raditi kao u dane vikenda i blagdana.
Pogledajte izjavu predsjednika Sindikata hrvatskih učitelja, Zvonimira Laktašića.
"Za štrajk je kriva Vlada"
Predsjednik Velikog vijeća Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja Vilim Ribić smatra da je za štrajk kriva Vlada jer vodi "politiku trika i manipulacije, a ne rješavanja problema".
"Vlada nam nudi sporazum o plaćama po kojem bi se naše plaće tek 2013. godine vratile na razinu iz prošle godine", ustvrdio je Ribić zapitavši "tko bi potpisao takav sporazum". Također se osvrnuo na izjavu potpredsjednice Vlade Jadranke Kosor da su sindikati trebali provesti referendum o tome prihvaća li članstvo vladinu ponudu, a ne je li spremno štrajkom "braniti dostojanstvo i cijenu svojeg rada".
"Nakon štrajka provest ćemo taj referendum pod uvjetom da Jadranka Kosor, ako naše članstvo odbije vladinu ponudu, podnese ostavku i omogući da Hrvatska malo odahne od nesposobnosti i lošeg rada", izjavio je Ribić.
Povećanje najviše 19,6 posto
Također je odbacio jučerašnju tvrdnju potpredsjednice Vlade da bi prihvaćanje sindikalnog prijedloga značilo povećanje plaća javnih službenika za 30 posto u dvije-tri godine, što bi dovelo do "raspada javnih financija Hrvatske".
"Tražimo najviše 19,6 posto povećanja kroz tri godine nakon izlaska iz krize, što je ukupno šest milijardi kuna, odnosno u ukupnoj proračunskoj masi jedan do dva posto godišnje", ustvrdio je Ribić.
"Neka vrate što su nam oteli i neka nam nadoknade razliku u zaostajanju za plaćama u privredi", rekao je dodavši kako bi cijeloj Vladi trebala "hitna rekonstrukcija". (Hina)