HZZO planira još drastičnije kontorole bolovanja kako bi smanjili goleme troškove
Udruge pacijenata vrlo su loše primile odluku Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO) da kontrolore bolovanja ovlasti za ulazak u domove osiguranika, jer to smatraju zadiranjem u privatnost građana. Liječnici se za sada ne žele miješati u politiku osiguravatelja, iako takvu odluku smatraju etički dvojbenom, piše Ljerka Bratonja Martinović u Novom listu.
"Ja bih dolazak kontrolora doživjela kao atak na moju osobnost. Možda ima opravdanja kontrolirati da li netko "mulja", ali liječnik bi trebao biti taj koji će znati je li bolovanje njegovog pacijenta opravdano."
"Liječniku se mora vjerovati, odnos liječnika i pacijenta mora biti odnos povjerenja, a pacijente treba na drugi način demotivirati da obmanjuju liječnike", komentira Mensura Dražić, predsjednica Koalicije udruga u zdravstvu.
Strogo mirovanje uz kućanske poslove
U Hrvatskoj liječničkoj komori objašnjavaju da je način kontrole bolovanja stvar poslodavca i osiguravateljskog zavoda, te da "nije u domeni komore". Kako se na bolovanja u Hrvatskoj troši velik novac, što opterećuje i gospodarstvo i zdravstveni sustav, razumljivo je da treba nešto poduzeti da se stanje popravi", kaže Josip Jelić, dopredsjednik Komore.
"Dolazak kući je zadiranje u privatnost pacijenta, ali ako su razmjeri bolovanja zabrinjavajući, treba dopustiti da se poduzme i etički ne u potpunosti prihvatljiv način", smatra Jelić. Ipak, pita se koliko će takva kontrola dati rezultata, jer se može dogoditi da kontrolori pacijenta ne zateknu kod kuće, iako je na opravdanom bolovanju, jer je morao nešto obaviti.
No, budući da se događa i da je pacijentima određeno strogo mirovanje, a oni rade kod kuće ili u polju, spoznaja da ih se može kontrolirati i u vlastitom domu mogla bi, kaže Jelić, biti korisna u smanjenju broja lažnih bolovanja.
Stopa bolovanja u Hrvatskoj trenutno iznosi 3,6 posto, a svakodnevno je na bolovanju više od 50.000 zaposlenika. Iako su u Ministarstvu zdravstva izračunali da bi zadržavanjem postojeće stope bolovanja, koja je bitno smanjena u odnosu na prošlu godinu, na godišnjoj razini uštedjeli 500 milijuna kuna, njihov je cilj stopu bolovanja dodatno smanjiti na 3,1 posto. (V. K.)
Izvor:
Novi list