U Hrvatskoj je bez posla već ostalo 50.000 ljudi, upozorila je analitičarka HGK Jasna Belošević Matić
Iako je tijekom aktualnog sata u Saboru, potpredsjednik Vlade Damir Polančec izrazio tračak optimizma izjavivši da vidi prve naznake izlaska iz krize, u Hrvatskoj gospodarskoj komori (HGK) i Svjetskoj banci ipak su pesimističniji po pitanju hrvatskog gospodarstva.
Tako je na jučerašnjoj skupštini HGK, njezin predsjednik Nadan Vidošević istaknuo da Hrvatsku tek čekaju teški dani. "Ova 2009. godina neće biti najgora, tek će 2010. biti jako opasna. Ovu godinu treba iskoristiti za stvaranje pretpostavki kako bi preživjeli udar 2010. godine i prebrodili je sa što manje posljedica", upozorio je Vidošević.
Nezaposlenost kontinuirano raste
On je istaknuo da ekonomski stručnjaci u čitavom svijetu traže neku dobru naznaku izlaska iz krize, a budući da je ona dosegla nevjerojatne razmjere, nitko još ne vidi rješenje.
Analitičarka HGK Jasna Belošević Matić je rekla da Hrvatska u prvom ovogodišnjem kvartalu bilježi isključivo negativne trendove u odnosu na isto razdoblje lani, piše Nataša Božić u Novom listu.
Belošević Matić je navela da je osobna potrošnja sve manja. "Trgovina na malo je u prvom kvartalu pala za 17 posto, a broj nezaposlenih u kontinuiranom je rastu od rujna prošle godine, čak i sada kada je već trebalo krenuti sezonsko zapošljavanje. Od rujna 2008. do ožujka ove godine, posao je u Hrvatskoj izgubilo već 50 tisuća ljudi", upozorila je, te dodala da se "ni u EU ni u Hrvatskoj još ne nazire izlazak iz krize".
BDP manji za 3,5 posto
Slično razmišljaju i u Svjetskoj banci gdje su već istaknuli da će čitava 2009., za nove članice EU i Hrvatsku, biti recesijska godina, a 2010. slijedi stagnacija. Prema procjeni Svjetske banke hrvatski je BDP u prvom kvartalu 2009. pao za 5,8 posto, a prognozira se da će na godišnjoj razini BDP pasti između 2,7 i 3,5 posto, što naravno ovisi o ishodu turističke sezone.
Ekonomistica Svjetske banke za Hrvatsku, Sanja Mađarević Šujster ističe da za turističke rezultate postoje dva scenarija. Prema prvom, predviđa se pad prihoda od 10 posto, a prema drugom, pesimističnijem, predviđa se i dvostruko veći pad.
Voditelj Ureda Svjetske banke u Hrvatskoj, Andras Horvai ponovio je kako su teška vremena povoljna za jačanje strukturnih reformi, a za učinkovitu borbu protiv krize Hrvatska treba smanjiti rast javne potrošnje i ograničiti rast plaća. (V. K.)
Izvor:
Novi list