Od 100 milijuna djevojčica koje rade, više od polovice ih je mlađe od 12 godina i uključeno u teže oblike rada
U povodu 12. lipnja, međunarodnog dana protiv dječjeg rada, koji se u obilježava u 60-ak zemalja, Svjetska organizacija za rad (ILO) upozorava da kriza ugrožava napredak prema smanjenju rada djece kojih je u svijetu 218 milijuna, a više od polovice su djevojčice mlađe od 12 godina.
ILO u Ženevi održava posebno zasjedanje jer se Svjetski dan protiv dječjeg rada poklapa s 10. obljetnicom Konvencije 182. o eliminaciji najtežih oblika dječjeg rada. "Konvenciju je ratificiralo 169 zemalja i nedostaje ih još 14 da bi ju prihvatile sve države članice", rekao je glavni direktor ILO-a Juan Somavia.
Najteži oblici rada
O najtežem obliku rada svjedoči priča s Filipina gdje je 2001. radilo četiri milijuna djece od pet do 17 godina, a čak 2,4 milijuna na opasnim poslovima. Među njima više od 18.000 u rudnicima i kamenolomima.
Polovica djece koja rade u rudnicima u dobi su između 10 i 14 godina, a djeca u rudnicima zarade dolar na dan za 8 do 12 sati rada, pri čemu teško ugroze zdravlje živom zbog kožnih bolesti, stalna kašlja, prehlada i groznica.
Autori izvješća, koje je ILO pripremio pod naslovom "Dati priliku djevojčicama: rješavanje pitanja dječjeg rada, ključ za budućnost", pozdravljaju postotak smanjenja dječjeg rada u svijetu, no upozoravaju da financijska kriza sada ugrožava taj proces.
Kriza dodatno pogoršala stanje
"Vidjeli smo stvaran napredak u smanjenju dječjeg rada", rekao je Somavia, no koliko su vlade i svijet odlučni provoditi preuzete obveze pokazat će sada u doba gospodarske krize.
A u siromašim zemljama kriza je već pogoršala stanje te siromašne obitelji s više djece, koje su i prije davale prednost dječacima, sada još više, kad odlučuju kojemu će djetetu dati prednost u obrazovanju, redovito biraju dječake, a djevojčice počinju raditi.
Beskonačno siromaštvo
Po ILO-u, u svijetu radi 218 milijuna djece, a od 100 milijuna djevojčica više od polovice ih je mlađe od 12 godina i uključeno u teže oblike rada.
Djevojčicama prijete i druge opasnosti jer često rade u kućanstvima trećih obitelji gdje su skrivene od javnosti često izrabljivane. Uz obveze u vlastitu domu "dvostruko su opterećene", a kako zbog rada nemaju pristup obrazovanju, nemaju ni izgleda da iziđu iz zlokobna kruga siromaštva.
Budući da su zbog krize neke zemlje odlučile izdvajati manje novca za školstvo, a strani useljenici prvi gube poslove, što izaziva pad novčanih doznaka koje šalju obiteljima u domovinu, sve je manje djece koja se mogu redovito školovati. (Hina)