Predsjednica suda Jasna Omejec ističe da zahtjev za ocjenu ustavnosti mora proći zakonsku proceduru, bez obzira tko je ga je podnio
Predsjednica Ustavnog suda Jasna Omejec izvijestila je kako je taj sud zaprimio 302 zahtjeva i prijedloga za ocjenu ustavnosti Zakona o kriznom porezu.
"Ako Ustavni sud prihvati prijedlog za ocjenu ustavnosti neke fizičke ili pravne osobe i zbog razloga koje je ta osoba navela ukine taj zakon, tada ta osoba ima pravo na izmjenu pojedinačnog akta donesenog na temelju ukinutog zakona", objasnila je Jasna Omejec u HTV-ovoj emisiji "U objektivu" odgovarajući na upit hoće li u slučaju pada Zakona novčano obeštećeni biti samo oni koji su podnijeli prijedlog za ocjenu ustavnosti.
Također, naglasila je da Ustavni sud o prijedlogu za ocjenu ustavnosti Zakona neće odlučivati "na prečac", premda ga je podnio i Predsjednik Republike.
Zahtjevi javnosti
"Ustavni zakon o Ustavnom sudu ne predviđa hitno postupanje ili postupanje koje bi skraćivalo propisani postupak. Možemo se nadati da će očitovanja nadležnih tijela doći Ustavnom sudu što prije", izjavila je Omejec.
"Ako je pitanje o kojem se vodi društvena i javna rasprava ujedno i predmet postupka pred Ustavnim sudom, treba se uvažavati činjenica da nije moguće da sud prihvati zahtjeve javnosti i da odlučuje na prečac. Kada bi Ustavni sud prihvatio takve zahtjeve i povrijedio pravila postupka, tada bi povrijedio i Ustav", objašnjava Omejec.
Na pitanje hoće li Ustavni sud raspravljati o Zakonu o zabrani pušenja i ako ministar zdravstva donese neke manje izmjene, Omejec je odgovorila da će, ako Vlada predloži izmjene toga zakona i parlament ih usvoji, obustava postupka pred Ustavnim sudom tada ovisiti o tome koje su izmjene donesene.
"Ako su sporne odredbe ostale u zakonu, tada postupak ide dalje", pojasnila je. (Hina)