Podatke iz životopisa koristite samo kao natuknice za sastavljanje priče
Je li vam se ikada dogodilo da, nakon što vam ispitivač na razgovoru za posao postavi pitanje, ne znate kako odgovoriti? Komunikacijom ostavljate dojam osobe koja se lako socijalizira, ali i snalazi u neočekivanim situacijama, pa je šutnja u takvom trenutku vaš najveći neprijatelj. John Challenger, direktor američke konzultantske kuće Challenger, Grey & Christmas, objašnjava da svaki kandidata za posao ima svoje mane, koje može ublažiti pravilnim odgovorom na pitanje ispitivača.
Koje su vaše slabosti?
Ne shvaćajte ovo pitanje doslovno, upozorava Challenger. Najbolje je prije samog intervjua razmisliti kako bi odgovorili. Radije istaknite svoje navike koje vam u svakodnevnom životu ili na trenutnom poslu mogu predstavljati poteškoće, ali bi kod novog poslodavaca mogle biti prepoznate kao korisne. Primjerice, ako se natječete za radno mjesto u računovodstvu, možete odgovoriti kako previše pozornosti pridajete detaljima, ali smatrate da bi vam ta "mana" upravo u ovom poslu postala prednost.
Kako bi riješili ovaj problem…?
Ovakva hipotetska pitanja mogu biti riskantna. Kao prvo, poslodavcu se ne mora svidjeti vaš odgovor, a kao drugo, možda niti nakon što pogodite odgovor ne dobijete posao. Stoga, ako ispitivač to ne zahtijeva, nemojte analizirati problem do samih temelja, već samo općenito opišite koje bi po vašem mišljenju moglo biti rješenje problema. Primjerice, ako vas poslodavac upita kako biste podigli prodaju nekog proizvoda, objasnite da bi prvo trebali unaprijediti poziciju proizvoda na tržištu – dodatno ga istaknuti raznim marketinškim strategijama, oglašavanjem, newsletterima ili medijskom suradnjom.
Zašto ste otišli od bivšeg poslodavca?
U ovom slučaju, pokušajte prikazati priču što pozitivnije, jer intervju nije trenutak za blaćenje prijašnjeg poslodavca. Uvijek možete istaknuti da na svom prijašnjem radnom mjestu niste mogli u potpunosti iskoristiti sve vaše potencijale ili ste došli do razine nakon koje više niste mogli napredovati, pa ste se odlučili na promjene u karijeri.
Zašto želite raditi kod nas?
Da biste znali pravilno odgovoriti na ovakvo pitanje, prije samog razgovora morate dobro proučiti čime se tvrtka bavi, i razmisliti gdje vi sebe vidite u toj tvrtki. Istaknite vrijednosti koje tvrtka promovira i njezin značaj na tržištu, te objasnite zašto želite raditi u takvom okruženju.
Recite nam nešto o sebi
Upamtite, ne ponavljajte navode iz životopisa. Ovo je vaša prilika da zabljesnete, pa je valja iskoristiti na najbolji način. Nemojte pričati svoju životnu priču, već se usredotočite na vaše navode u životopisu. Iskoristite podatke iz životopisa, a posebice one koji se tiču vaših osobina, kako bi ispričali priču o svojim željama i ambicijama. Objasnite zašto mislite da bi vaše znanje, iskustvo i radne navike, mogle pomoći daljnjem razvoju poslovanja. Na primjer: "Kreativna sam osoba. Budući da sam ranije radio/la na poziciji voditelja prodaje, svojom sam kreativnošću razvijao/la inovativne metode za poticanje motivacije prodajnog osoblja. Zbog motiviranog osoblja, prodaja je porasla za…"
Koji su vaši ciljevi?
Najbolje se samo prisjetiti kratkog sažetka vašeg životopisa – što želite postići svojim radom i zbog čega se želite usavršavati. Suzdržite se od izjava tipa: "želim biti menadžer" ili "želim pokrenuti svoju tvrtku". Ono što želite jest, imati siguran i perspektivan posao u tržišno konkurentnoj tvrtki, koja cijeni svoje zaposlenike i pravilno ih potiče da doprinose razvoju poslovanja. Također, možete navesti i kakve biste poslove jednom željeli raditi, ali ih opišite, a nemojte navoditi poziciju. (V. K.)
Izvor: MSN