Otvorena komunikacija i praćenje rada zaposlenika stvaraju učinkoviti servis građanima
Umrežavanje državne i lokalne samouprave, privlačenje investitora, kvalitetno upravljanje ljudskim potencijalima te povećanje konkurentnosti, bile su glavne teme 4. Konferencije susreta lokalne samouprave, državne uprave i gospodarstvenika, pod radnim nazivom "Javna uprava 2.0".
Konferencija se održala 18. studenog u zagrebačkom hotelu Westin, u organizaciji Infoarena Grupe, a otvorio ju je Edmond Miletić, državni tajnik Ministarstva uprave koji je istaknuo da je reforma na području javne uprave neophodna. Međutim, za njenu provedbu potrebno je razviti svijest i podršku što šireg kruga subjekata, kako bi se državna uprava i lokalna samouprava preobrazile u moderni servis za građane.
Povjerenje zajednice
Za uspješnu realizaciju tog projekta, ali i stabiliziranje i rast hrvatskog gospodarstva, upozorio je predsjednik Hrvatske udruge poslodavaca Damir Kuštrak, ključna je koordinacija državne vlasti, bankarstva i poduzetništva u cjelini. On je u svom izlaganju istaknuo da je nerealno očekivati da će se reforma javne uprave obaviti u kratkom roku, zbog čega je savjetovao da se dio javne uprave preda na obavljanje vanjskim izvršiocima.
No, uz reformu poslovanja, predstavnici državne uprave i lokalne samouprave moraju shvatiti da je potrebno napraviti i komunikacijsku reformu. Stoga je Krešimir Macan, jedan od uglednih hrvatskih PR stručnjaka, istaknuo da državna uprava i lokalna samouprava moraju informirati javnost o svojim aktivnostima, uvjeravati ih da im daju podršku za određene aktivnosti, te ih povezivati u zajednicu kako bi se projekti mogli efikasno realizirati.
Razviti sustav motivacije
Što se tiče upravljanja ljudskim potencijalima i radne produktivnosti, Jasmina Sočković, direktorica tvrtke SELECTIO je upozorila da je prvenstveno potrebno utvrditi kolike su stvarne potrebe za ljudskim potencijalima.
"Zatim, potrebno je kvalitetno pristupiti procjeni učinkovitosti rada mjereći pritom rezultate rada, a ne, primjerice, samo prisutnost na poslu. Nakon kvalitetne procjene učinkovitosti rada neophodno je postojanje sustava nagrađivanja ljudskih resursa te nije nužno da nagrada bude novčana. Iako postoje razlike u upravljanju ljudskim resursima između javnog i privatnog sektora, mnogo je i sličnosti. Jedna od prvih je pristup zaposlenicima s poštovanjem i jasnim očekivanjima. Jedna od najčešćih zabluda je da će zaposlenici 'zabušavati' ako ih se strogo ne nadzire. Zaposlenici neće 'zabušavati' ako njihov rad bude prepoznat, ako rad bude nagrađen te ako rad ima smisla", zaključila je Sočković na kraju svog izlaganja "Mitovi i zablude u upravljanju ljudskim resursima".
Ovom se konferencijom želio potaknuti dijalog koji može doprinijeti kvalitetnijem kreiranju predstojećeg državnog proračuna za 2010. godinu. Infoareninu inicijativu podržali su predstavnici državne i lokalne samouprave te brojni gospodarstvenici i predstavnici medija. (V. K.)