HUP tvrdi kako veći porezi, manja proizvodnja i veća nezaposlenost uzrokuju deflaciju
Nakon inflacije, koje je bila svojevrsna uvertira u ekonomsku krizu, hrvatskom gospodarstvu prijeti nova opasnost – deflacija. Tako, naime, tvrdi Hrvatska udruga poslodavaca koja je tim povod sazvala posebnu konferenciju za novinare na kojoj će njezin predsjednik Damir Kuštrak, poduzetnik Goranko Fižulić i direktor T-HT-a Ivica Mudrinić, upozoriti na deflaciju, kao novu prijetnju gospodarstvu, standardu i državnom proračunu.
Ipak, službeni su podaci donekle u suprotnosti s tvrdnjom HUP-a jer je godišnja stopa inflacije u Hrvatskoj 1,8 posto, a zbog posljednjih poskupljenja energenata očekuje se čak i njezin blag rast. No, u nizu djelatnosti cijene zaista jesu niže nego što su bile prije godinu dana, piše Ljubica Gatarić u Večernjem listu.
Statistika pokazuje suprotno
Primjerice, cijene hrane su jedan posto niže nego lani, odjeće, obuće i automobila oko 4 posto, a jeftiniji je i namještaj. Istovremeno, povećali su se troškovi stanovanja te cijene goriva i medicinskih proizvoda.
Ekonomski analitičari pak, manje su zabrinuti od poduzetnika i vjeruju kako je riječ o pokušaju trgovaca da zadrže dosadašnje trgovačke marže. Zdeslav Šantić, analitičar Splitske banke smatra da će se inflacija "ove godine ubrzati, a ne smanjiti, zbog ekspanzije monetarne politike te pritisaka na rast cijena sirovina i nafte koji su sve traženiji na tržištu. Eurozona je u drugom dijelu 2009. bila zahvaćena nekim deflacijskim pritiscima, ali oni nisu bili ni izbliza tako važni kao u Japanu."
Manje cijene, manje marže
Ipak, Damir Kuštrak objašnjava kako se "deflacija javlja kad se povećavaju porezi, pada proizvodnja i raste nezaposlenost. Na žalost, sve te tri pojave imamo, pa velik pritisak trpe proizvodnja, trgovina i usluge. Nije riječ o trgovačkim maržama već o tome da su trendovi nepovoljni već dulje, a Vlada ne čini ništa da ih promijeni", naglašava predsjednik HUP-a.
Budu li cijene nastavile padati, smanjivat će se i marže, neće biti prostora za povećanje plaća, potražnja će ostati slaba, a to će nas, kaže Kuštrak, držati u začaranu krugu. On je uvjeren da je "krizni porez donio tri puta više štete nego koristi jer je država na padu cijena izgubila više PDV-a nego što ga je dobila na kriznom porezu". (V. K.)
Izvor: Večernji list