Shvatite pravo značenje pitanja koja vam poslodavci postavljaju na razgovoru za posao
Odlazak na razgovor za posao, sam po sebi ponekad može biti stresan. Međutim, pokušavajući shvatiti značenje pitanja koje vam je ispitivač postavio, može vas učiniti još nervoznijim.
Iako će ponekad neka, na prvi pogled najbezazlenija pitanja, u sebi ipak sadržavati neku "skrivenu namjeru", ispitivači uglavnom žele razaznati koliko ste zainteresirani za radom u toj kompaniji te kako možete doprinijeti poslovanju.
Ako vas pitaju "Zašto želite raditi baš kod nas?", to vam je savršena prilika da pokažete kako ste napravili svoju zadaću. Naime, ispitivače zanimaju detalji – kakva je konkurentska pozicija kompanije, koja je njihova djelatnost, koji su im novi proizvodi – a u tom se trenutku pravi posloprimci najčešće potpuno izdvoje od ostalih kandidata. Ako je moguće, istaknite neku pojedinost s kojom ste detaljno upoznati (npr. neki "proizvod" kompanije), a još je bolje ako na temelju svog ranijeg iskustva ili talenata znate kako je unaprijediti.
Čak i kad vas upitaju ono neizbježno, "Koje su vaše kvalitete?", istaknite jednu od svojih karakteristika ili neki od svojih talenata, koje jasno prikazuju koje "kvalitete" donosite kompaniji. Vaše najbolje karakteristike uokvirite u kontekst djelatnosti kojom se poslodavac bavi i objasnite kako bi s tim kvalitetama mogli doprinijeti poslovanju.
S druge strane, najčešće će vas upitati i "Koje su vaše mane?". Posloprimcima se često savjetuje da iskreno govore o svojim slabostima, ali ih prikažu u pozitivnom kontekstu. Primjerice, jasno priznajte da nešto ne znate, ali istovremeno pokažite spremnost da se suočite s tim izazovom.
Međutim, nakon bezbroj regrutacijskih procesa, ispitivači su se već naslušali takvih odgovora i postali su im "beznačajni". Radije se osvrnite na neki davni problem, poslovni naravno, i objasnite s kojim ste se poteškoćama morali suočiti kako biste ga riješili. Istaknite što ste iz tog događaja naučili i kako vam je novostečeno znanje koristilo u vašoj daljnjoj karijeri. Osobe koje su svjesne svojih slabosti i nastoje ih pretvoriti u svoje kvalitete, pokazuju veću razinu angažiranosti i spremnost za učenje na vlastitim pogreškama.
Timski igrač, ali neovisan zaposlenik
Kada vas upitaju "Radite li bolje samostalno ili u timu?", zapravo žele doznati u kolikoj mjeri inače surađujete s osobama iz svoje okoline (članovima tima) i koliko će vam pomoći biti potrebno za obavljanje samostalnih zadataka.
Ako briljirate u samostalnom radu, znači li to da ćete i svog nadređenog moći pravovremeno obavještavati o vaših poslovnim procesima? Kako se snalazite u grupnom brainstormingu – jeste li sposobni brzo predlagati nove ideje? Ili ste pak osoba koja se više voli ukalupiti u grupni napor, kako bi se pronašlo rješenje za neki izazov? Bez obzira hoćete li raditi samostalno ili u timu, poslodavcu morate dati do znanja da možete s lakoćom surađivati sa zaposlenicima na svim hijerarhijskim razinama. Istovremeno, morate se prikazati i kao osoba koja će jednako toliko produktivna biti i u samostalnom radu.
Upamtite, intervju za posao je dvosmjerni proces, posebice kada govorimo o postavljanju pitanja. Zato postavljajte pitanja iz kojih je jasno vidljivo da "poznajete" kompaniju, njezin način rada i situaciju na tržištu. Morate pokazati interes za kompanijom, ako želite da ona pokaže interes za vama. (V. K.)
Izvor: careerbuilder.com