Hrvatska je za sada osrednje pogođena otkazima, a anketna stopa nezaposlenosti se povisila 2,3 posto
U zemljama Europske Unije nezaposlenost je u siječnju iznosila 9,5 posto i u odnosu na prosinac ostala je nepromijenjena.
Iako taj podatak ohrabruje, činjenica je da je kriza ostavila duboki trag na tržištu rada. Najgore su prošle baltičke zemlje u kojima su radnici doslovno svakodnevno gubili radna mjesta. U proteklih godinu dana nezaposlenost je u Latviji povećana sa 12,3 na 22,9 posto, u Litvi je skočila sa 6,4 na čak 16,6 posto, dok je u susjednoj Estoniji udvostručena, te je skočila sa 7,6 na 15,5 posto, piše Marina Klepo u Jutarnjem listu.
S druge strane, u nekim zemljama Europske Unije rast nezaposlenosti se gotovo nije ni osjetio. Najmanju nezaposlenost danas ima Austrija, tek 5,3 posto. U usporedbi s godinom ranije, pak, najbezbolnije su prošli Nijemci, gdje je nezaposlenost narasla sa 7,2 na tek 7,5 posto. U Luksemburgu je uvećana sa 5,4 na 5,9, a u Belgiji sa 7,5 na osam posto.
Anketna stopa nezaposlenosti 10,9 posto
Prema podacima Eurostata koji se odnose na anketnu nezaposlenost, a ne registriranu, Hrvatska je prošla osrednje. Stopa nezaposlenosti sada iznosi 10,9 posto, dok je prije godina dana iznosila 8,6 posto. Međutim, za razliku od europskih zemalja gdje recesija jenjava, posljednji trendovi u Hrvatskoj govore da nam tek slijede mnoga otpuštanja.
Gledajući nezaposlenost po spolu, primjetno je da u pojedinim zemljama više rade žene, a u nekim drugima muškarci. U Irskoj, primjerice, "samo" je 9,9 posto nezaposlenih žena, dok je muškaraca nezaposleno 17 posto. Slična je situacija i u Litvi gdje stopa nezaposlenosti žena iznosi 10 posto, a kod muškaraca čak 18,6 posto. U nekim drugim zemljama pak, situacija je obrnuta i više je zaposlenih muškaraca.
U Grčkoj, primjerice, stopa nezaposlenih žena duplo je veća nego kod muškaraca. U Hrvatskoj, poput većine drugih zemalja, radi nešto više muškaraca nego žena, ali razlike nisu znatno velike. (V. K.)
Izvor: Jutarnji list