Mijenja se i sustav naknada za nezaposlene - za prva tri mjeseca nezaposlenosti naknada bi iznosila 70 posto osnovice, a u sljedećem razdoblju samo 35 posto osnovice.
Žene će od 2020. u mirovinu ići kad i muškarci, a prijevremeno umirovljenje će se kažnjavati. Odlučila je to Vlada poslavši u Sabor izmjene i dopune Zakona o mirovinskom osiguranju. Tim se izmjenama dob za odlazak žena u mirovinu povećava sa sadašnjih 60 na 65 godina, što su godine u kojima i muškarci idu u penziju.
Mijenja se i dob u kojoj žene mogu ići u prijevremenu mirovinu sa sadašnjih 55 na 60, što je dobna granica koja već sada vrijedi za muškarce. Do izjednačavanja dobi potrebne za odlazak u mirovinu doći će se postupno – tijekom razdoblja od 10 godina, pri čemu će se svake godine dobna granica podizati za šest mjeseci.
Vlada tvrdi da se time ispunjava odluka Ustavnog suda iz 2007., o postupnom izjednačavanju staža muškaraca i žena. Banske dvore na takve poteze sile i nepovoljni demografski trendovi, budući da stanovništvo sve više stari. "Mirovinski sustav kakav je danas teško je održiv, pa moramo donositi i ovakve nepopularne mjere", poručio je Đuro Popijač, ministar gospodarstva, piše Adriano Milovan u Jutarnjem listu.
Najnovije izmjene u mirovinskom sustavu tiču se i penaliziranja ranijeg odlaska u mirovinu, što je mjera koju od Hrvatske već dulje vrijeme traže međunarodne financijske institucije. Razlog tome je velik broj umirovljenika, kojih je nešto manje od 1,19 milijuna, pri čemu je njih samo 11,6 posto u mirovinu otišlo s navršenih 40 godina staža, a 23,8 posto s 35 do 39 godina staža. Armiju umirovljenika, s druge strane, mora nahraniti 1,5 milijuna zaposlenih.
Stoga je Vlada odlučila stimulirati odlazak u mirovinu poslije 65. godine života i kažnjavati raniji odlazak. Izmjenama zakona koji su Banski dvori danas uputili Saboru predlaže se da će za svaki mjesec ranijeg odlaska u mirovinu ona smanji za 0,34 posto, pa će na godišnjoj razini mirovine biti manje za 4,08 posto, odnosno 20,4 posto za pet godina. Za isti bi se postotak povećavale mirovine za kasniji odlazak.
Mijenja se i sustav naknada za nezaposlene. Po novome, najviši sustav naknada za prva tri mjeseca nezaposlenosti iznosio bi 70 posto osnovice, a u sljedećem razdoblju samo 35 posto osnovice. Vlada istodobno želi stimulirati obrazovanje nezaposlenih. (T. B.)
Izvor: Jutarnji list