"Uh što volim ovaj režim, plata ide, a ja ležim. Živjele državne firme!", komentar je kojim je jedan ispitanik obrazložio zašto bi radije radio u javnom sektoru.
Sigurnost je, čini se, postala najtraženija "roba" na hrvatskom tržištu rada. Pokazala je to anketa portala MojPosao u kojoj je sudjelovalo 560 ispitanika. Naime, na pitanje bi li radije radili u javnom ili privatnom sektoru, čak 54 posto ispitanika odabralo je javni sektor, većina upravo zbog sigurnosti koju, prema njihovom, mišljenju taj sektor nudi.
Kao prednosti rada u javnom sektoru ispitanici navode i pretežno stalni radni odnos, osmosatno radno vrijeme bez prekovremenih, manje stresa, redovnu isplatu plaće, te beneficije kao što su zajamčene božićnice, regresi, dulji godišnji odmor i više slobodnih dana. Ističu i da je u javnom sektoru zaposlenik zaštićeniji, odnosno da je teže dobiti otkaz nego u privatnom sektoru, te da su sindikati u javnom sektoru jači. Jedan ispitanik se slikovito izrazio o "prednostima" rada u javnom sektoru: "Uh što volim ovaj režim, plata ide a ja ležim. Živjele državne firme!".
S druge strane, u privatnom sektoru bi radije radilo 17 posto ispitanika. Oni privatnom sektoru daju prednost zbog, kako naglašavaju, veće plaće, veće mogućnosti napredovanja, veće mogućnosti za stjecanje stručnih znanja kroz praksu, te boljeg menadžmenta nego u javnom sektoru. Neki ističu i da im je privatni sektor prvi izbor zbog profesionalnosti, manje korumpiranosti i nepotizma, te mogućosti za napredovanje i razvoj bez političke podobnosti.
Ti ispitanici sigurnost javnog sektora uglavnom smatraju lažnom, te iako je u privatnom sektoru teže raditi, tvrde, stečeno iskustvo i znanja ih čine konkurentnijim na tržištu rada, a time i sigurnijima. U privatnom sektoru je "veća mogućnost napredovanja, manja korumpiranost i nepotizam, mogućnost stjecanja širih znanja iz prakse na primjerima iz svijeta", objasnio je jedan ispitanik zašto preferira rad u privatnom sektoru.
Preostali ispitanici, njih 29 posto, ne "diskriminiraju" i u ovo krizno vrijeme im je najvažnije da rade, bilo u javnom, bilo u privatnom sektoru. Ističu da svaki sektor ima svoje prednosti i nedostatke, a njima je uglavnom važno da se posao odnosi na ono područje za koje su se školovali, da su međuljudski odnosi dobri, a primanja prihvatljiva.