Uz malo planiranja i suradnje članova obitelji, majke si mogu olakšati obavljanje redovitih zadataka.
Ispunjavanje uloge majke uz istovremeni rad, može biti vrlo naporno. No, uz malo planiranja i suradnje članova obitelji, majke si mogu olakšati obavljanje redovitih zadataka. I to na način da se u njihovo obavljanje uključe ostali članovi obitelji, umjesto da samo traže nešto, što će smanjiti razinu stresa kod svih.
Naučite ih čišćenju
Čistite li igračke, kapute, cipele, kupite li rublje i spremate krevete? Prestanite odmah. To su stvari koje i trogodišnje dijete može napraviti samo. Kada dođete kući sve ljubazno zamolite da objese svoje kapute u ormar i spreme cipele u ormarić. Objasnite djeci da prljavo rublje ide u perilicu, a čista odjeća u ormar. Pokažite im kako da naprave svoje krevete i oduprite se nagonu da popravite nabore na plahtama nakon što su to učinili. Oni tako uče u pomažu, pa ih nemojte obeshrabriti tako što ćete im pokazati da posao nisu obavili dobro.
Delegirajte zadatke
Zamolite djecu ili supruga za pomoć. Prije obroka, djeca mogu postaviti stol, starija djeca se mogu pobrinuti za piće, a svi mogu pomoći donijeti tanjure na stol. Naučite djecu da počiste stol, kako da si sami uzmu pahuljice ili Čokolino, te kako da napune perilicu suđa ili čak i operu suđe. Neka djeca iznesu smeće, naučite ih kako da koriste perilicu rublja i neka sami slože svoju čistu odjeću. Nagradite ih slatkišem ili nekom skromnom igračkom kako biste im pokazali koliko cijenite njihovu pomoć.
Isplanirajte jutro
Jutra će vam proteći lakše ako dio stvari obavite večer prije. Pripremite sve potrebno za ručak, izvadite odjeću, provjerite jesu li djeca napisala zadaću i provjerite imaju li kakvih aktivnosti nakon škole. Naučite djecu da se ujutro sama pripreme za odlazak u školu tako što ćete im izraditi listu zadataka, kao što je na primjer: oprati zube, odjenuti se, doručkovati itd.
Isplanirajte si vrijeme mira
Neka svaki član obitelji provede pet do deset minuta sam nakon što stigne kući. To vam svima daje vremena da se smirite prije nego što sjednete za stol i porazgovarate o proteklom danu.
Isplanirajte si radni raspored
Ne dopustite da vam pritisak na poslu oduzme vrijeme za obitelj. Ako često radite dokasna porazgovarajte sa šefom i kolegama i pokušajte naći način da napustite ured u 17 sati, barem na određene dane. Dogovorite se sa suprugom i pripremite se unaprijed na situaciju u kojoj će jedan od vas možda morati ostati dulje na poslu. Na taj način, vaša će obitelj znati da će neke dane biti s jednim roditeljem dok su drugi rezervirani za okupljanje cijele obitelji, te će ih više cijeniti.
Unaprijed planirajte obroke
Organizirajte kupovinu namjernica jednom tjedno. Možete pripremiti i veći obrok, tako da dio možete zamrznuti za neki drugi dan. Neka se i djeca i suprug uključe u pripremu obroka.
Isplanirajte zajedničko vrijeme
Težite što više vremena provesti s obitelji. Isplanirajte zajednički odlazak u kino jednom tjedno i zajednički izlet za vikend.
Ostavite nešto vremena za sebe
Većina zaposlenih majki sebe stavlja na kraj, no obnavljanjem vlastite snage i mira dat će vam energiju potrebnu za obavljanje majčinskih zadataka. Stoga, brinite se i za sebe. Pođite u teretanu, posjetite muzej, popijte kavu s prijateljicama, čitajte i slično. Dogovorite se sa suprugom da svatko jednu večer u tjednu može posvetiti sebi.
Izvor: Monster.com