Dakle, izostanak pisanog ugovora ne znači da poslodavac i radnik nisu ugovorili radni odnos. Bez obzira na ovakvo određenje naš je savjet da ni u kojem slučaju ne započinjete rad bez zaključenog ugovora o radu ili barem pisane potvrde o sklapanju ugovora o radu.
Ovdje je još važno jasno istaknuti, a ta važnost proizlazi i iz dijela pitanja upućenih na MojPosao, da nije nužno čak niti poželjno s aspekta radnika da se ugovor o radu zaključuje na dan započinjanja samog rada. Ovo ističemo stoga jer kod radnika koji napuštaju jednog poslodavca da bi se zaposlili kod drugog poslodavca, od dana odluke o prestanku rada pa do dana započinjanja rada kod novog poslodavca prolazi neko vrijeme.
Najčešće je to rok od mjesec dana koji je ujedno i otkazni rok kada radnik daje otkaz ugovora o radu. Stoga preporučujemo da u ovakvim slučajevima, pa čak i u slučajevima kada se zapošljavate, a da nemate prethodni radni odnos, radi sigurnosti zaključite ugovor o radu s poslodavcem i prije početka rada.
Naime, radni odnos počinje teći od dana zaključenja ugovora, a ne od prvog dana rada. Na ovaj način imat ćete sigurnost da možete otkazati sadašnjem poslodavcu bez bojazni da budući poslodavac iznenadno promijeni svoju odluku i odustane od zapošljavanja.
Zapošljavanje je gotovo uvijek sretan događaj, ali pri tome ipak treba voditi računa što i kakav rad ugovaramo. Zakon o radu propisao je bitne sastojke ugovora. To su:
stranke ugovora s njihovim prebivalištem odnosno sjedištem, naziv radnog mjesta odnosno vrsti rada, mjesto rada kao i trajanje ugovora (neodređeno ili određeno).
Osim navedenog ugovor o radu mora sadržavati i uglavke o osnovnoj plaći i dodacima na plaću pri čemu ističemo da plaća ukoliko je iskazana u novčanom iznosu mora biti iskazana kao bruto, a ne neto iznos. Zatim su tu uglavci o danu otpočinjanja rada, godišnjem i tjednom odmoru te otkaznim rokovima.
Važno je istaknuti da je dopušteno da se pri utvrđivanju nekih od ovih bitnih sastojaka ugovora može uputiti na odgovarajuće zakone, kolektivne ugovore ili pravilnike o radu kojim su uređena ta pitanja. Ako je tome tako, naš je savjet da se prije zaključivanja ugovora upoznate barem s bitnim odredbama tog kolektivnog ugovora ili pravilnika o radu (iznos plaće, godišnji odmor, otkazni rokovi, opis posla ako nije priložen i sl.).
Treba također naglasiti kada bi u slučaju da je neko pravo različito uređeno zakonom, kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu, na radnika se primjenjuje za njega najpovoljniji propis odnosno odredba ugovora.
Da bi se ugovor o radu zaključio, sukladno odredbama Zakona o radu, potrebno je ispuniti samo jedan uvjet, a to je dobna granica od 15 godina. Iako Zakon izrijekom ne spominje hrvatsko državljanstvo, državljanstvo odnosno posjedovanje radne dozvole za rad stranca uvjet su za radni odnos. Ukoliko se malodobna osoba zapošljava suglasnost na ugovor dat će roditelj odnosno zakonski zastupnik.
Svi ostali uvjeti, koje još nazivamo i posebni uvjeti,mogu biti propisani Zakonom odnosno nekim drugim propisom ili aktom poslodavca. U tom slučaju radnik je dužan dokazati da tražene uvjete i ispunjava. U slučaju da poslodavac zahtjeva utvrđivanje opće zdravstvene sposobnosti, trošak liječničkog pregleda snosi poslodavac.
Pri zapošljavanju dužni ste poslodavcu predati radnu knjižicu, a poslodavac vam je u roku od 15 dana dužan uručiti ovjerene potvrde o prijavama na mirovinsko i zdravstveno osiguranje. Naš je savjet - ne zaboravite zatražiti prijave ili provjeriti prijavu ukoliko vam je poslodavac ne uruči.
Držimo potrebnim još istaknuti da se zaključeni ugovor o radu može mijenjati samo suglasnom voljom obiju ugovornih strana. Stoga ukoliko vam poslodavac tijekom trajanja ugovora ponudi izmjenu ugovora pazite što potpisujete.
Sklapanje ugovora o radu
Radni odnos
-
Tko sve ima pravo na plaćeni dopust zbog smrti člana obitelji?
Preciznije, odnosi li se to pravo i na bivše supružnike?
-
Potpisao sam sporazumni raskid ugovora, imam li pravo na novčanu naknadu za nezaposlene?
Što na tu temu kaže Zakon o radu?
-
Sklapanje ugovora o radu na određeno
Koliko uzastopnih ugovora o radu na određeno poslodavac može sklopiti s istim radnikom?
-
MojPosao pravnik: Probni rok nakon odrađenog ugovora na određeno?
U kojim situacijama poslodavac od radnika može tražiti/zahtijevati odrađivanje probnog roka?
-
MojPosao pravnik o radu 'na crno' i mogućnostima podizanja kredita za radnike zaposlene u udrugama
Što kada je radnik sklopio ugovor s jednim poslodavcem, a u stvarnosti radi za sasvim drugog poslodavca?
-
Prava posloprimca u slučaju isplate umanjene plaće
Poslodavac je dužan, najkasnije petnaest dana od dana isplate plaće, naknade plaće ili otpremnine, radniku dostaviti obračun iz kojeg je vidljivo kako su ti iznosi utvrđeni.