Korisnik koji se obratio pravniku dvije godine neprekidno je radio jer mu poslodavac nije dao da ode na godišnji odmor. Sad razmišlja o prijavi, a odgovor pravnika pokazuje da za to ima i zakonsku podršku.
Pitanje: Tokom cijele 2009. i 2010. godine poslodavac mi zbog obujma posla nije dopustio odlazak na godišnji odmor. Zbog toga sam cijeli godišnji morao prebaciti u drugu godinu.
Molim Vas za pojašnjenje: je li poslodavac počinio prekršaj te kolika je kazna u slučaju da ga prijavim državnom inspektoratu?
Odgovor: Sukladno odredbama članka 55. Zakona o radu, poslodavac je dužan radniku omogućiti korištenje plaćenog godišnjeg odmora u najmanjem trajanju od 4 tjedna. Odredbom članka 57. Zakona o radu sporazum radnika i poslodavca o odricanju od prava na godišnji odmor, odnosno o isplati naknade umjesto korištenja godišnjeg odmora određuje se kao ništetan. To znači da takav sporazum nema pravnu snagu te gleda se kao da nije ni sklopljen.
Ako radnik koristi godišnji odmor u dijelovima, mora tijekom kalendarske godine za koju ostvaruje pravo na godišnji odmor iskoristiti najmanje dva tjedna u neprekidnom trajanju, pod uvjetom da je ostvario pravo na godišnji odmor u trajanju dužem od dva tjedna. Neiskorišteni godišnji odmor duži od navedena dva tjedna radnik može prenijeti i iskoristiti najkasnije do 30. lipnja iduće godine.
Iznimno, godišnji odmor, odnosno dio godišnjeg odmora koji je prekinut ili nije korišten u kalendarskoj godini u kojoj je stečen, zbog bolesti ili korištenja prava na rodiljni, roditeljski i posvojiteljski dopust, radnik ima pravo iskoristiti do 30. lipnja iduće godine, dok član posade broda, radnik na radu u inozemstvu ili radnik koji je vršio dužnost građana u obrani, može godišnji odmor u cijelosti koristiti u sljedećoj kalendarskoj godini.
Nadalje, poslodavac je dužan svake godine utvrditi raspored korištenja godišnjeg odmora u skladu s kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu, ugovorom o radu i Zakonom o radu, a najkasnije do 30. lipnja tekuće godine, te o rasporedu obavijestiti radnike.
U praksi radnici često sami dostavljaju poslodavcu prijedloge za korištenje godišnjeg odmora te poslodavac potom sastavlja raspored, ali čak ako radnici i ne dostave prijedlog, poslodavac je dužan sastaviti raspored korištenja godišnjeg odmora za sve radnike koji su ostvarili pravo na korištenje godišnjeg odmora.
U slučaju da poslodavac ne utvrdi raspored korištenja godišnjih odmora radnika u skladu s propisima te radniku ne omogući korištenje godišnjeg odmora u dijelovima, poslodavac će se prekršajno kazniti novčanom kaznom od 31.000,00 do 60.000,00 kuna, a poslodavac fizička osoba i odgovorna osoba pravne osobe novčanom kaznom od 4.000,00 do 6.000,00 kuna.
Također, u slučaju da poslodavac radniku ne omogući korištenje godišnjeg odmora u najkraćem trajanju određenim Zakonom o radu, isti će se prekršajno kazniti novčanom kaznom u iznosu od 61.000,00 do 100.000,00 kn, a poslodavac fizička osoba i odgovorna osoba pravne osobe novčanom kaznom od 7.000,00 do 10.000,00 kuna.
U vašem slučaju predlažem da se obratite Državnom inspektoratu Republike Hrvatske. Podatke možete pronaći na www.inspektorat.hr.